ČTK

27. 2. 2024

Evropský parlament dnes po nezvykle vyrovnaném hlasování přijal normu o obnově přírody, která je považována za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Nařízení má zajistit, aby členské země do roku 2030 zavedly opatření k obnově přírody na pětině stanovených území dotčených lidskou činností. Návrh, do něhož se zejména po tlaku zemědělců dostala řada výjimek, nepodpořila většina nejsilnější lidovecké frakce v EP.

Pro nařízení dnes hlasovalo 329 poslanců, proti jich bylo 275, zdrželo se 24. U většiny schvalovaných norem přitom bývá po předjednání ve výborech podpora daleko výraznější.

Podle schváleného kompromisu by do roku 2050 měly být obnoveny všechny přírodní systémy, které to potřebují. Prioritu by měla mít území, jež se nacházejí v chráněných oblastech Natura 2000. Členské státy budou mít povinnost vypracovat plány, jak stanovených cílů dosáhnout.

Návrh odmítla většina evropských lidovců, podle nichž přinese neúměrnou zátěž pro zemědělce. Do textu se přitom během vyjednávání EP s unijními zeměmi dostala řada výjimek či „nouzová brzda“, která ve výjimečných případech zastaví platnost některých opatření. Vypadla z něj rovněž zmínka o minimálně deseti procentech zemědělské půdy, na nichž se má obnova přírody odehrát.

„Pořád nebyly vyřešeny některé věci, například byrokratická náročnost,“ řekl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který návrh odmítl. Zastánci normy včetně Zdechovského českých kolegů z klubu tvrdí, že bylo nařízení velmi zpolitizováno s ohledem na červnové volby do Evropského parlamentu, o čemž podle nich svědčí současné protesty zemědělců v ulicích evropských měst.

„Ta současná verze se zemědělství vůbec netýká, zemědělci jsou ale masírováni dezinformacemi,“ prohlásil pirátský člen frakce evropských zelených Mikuláš Peksa.

Nebývalou rozpolcenost celého parlamentu odráží výsledky hlasování českých zákonodárců. Trojice pirátů stejně jako trio občanských demokratů normu podpořily, čtvrtý člen ODS Jan Zahradil se však hlasování zdržel. U lidovců hlasovala stejně jako Zdechovský proti Michaela Šojdrová, která však později novinářům vysvětlovala, že se zmýlila a chtěla normu podpořit. O podobném omylu hovořil i Jiří Pospíšil (TOP 09), který se hlasování zdržel. Zbylí dva členové frakce Evropské lidové strany Luděk Niedermayer (TOP 09) a Stanislav Polčák (STAN) návrh podpořili.

Trojice poslanců ANO byla proti, zatímco dvě zákonodárkyně z liberálního klubu zvolené za stejnou stranu se hlasování zdržely. Pro byla třetí politička zvolená za ANO Radka Maxová, v současnosti členka socialistické frakce. Normu odmítla komunistka Kateřina Konečná či Ivan David (SPD), pro byl naopak nezařazený poslanec Hynek Blaško (zvolen za SPD).

Podle poslanců, kteří novinku podporují, bude nařízení navzdory velkému oslabení stále přínosem pro obnovu biodiverzity, například pro záchranu tenčících se populací včel. EU by podle nových pravidel měla do konce desetiletí zvrátit nepříznivý trend klesajícího počtu opylovačů.

Mezi dalšími cíli do roku 2030 je vysazení nejméně tří miliard stromů v EU a obnova 25.000 kilometrů toků jako volně tekoucích řek. Návrh má také zamezit úbytku městské zeleně.

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).