Redakce Epoch Times

2. 3. 2024

Umělecký soubor Shen Yun v rámci světového turné zavítal do Prahy i letos. První večerní představení v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

„Jsem opravdu ráda, že tu mohu být. A myslím, že tento druh umění je perfektní, protože je v něm spousta historie,“ říká po večerním představení psychoterapeutka Lilia Gerberová.

V představení spolu se svou vnučkou objevila „něco nového“.

„Není to jen umění. Je to opravdu historie a umění. A je to opravdu velmi hluboké. Dotklo se to mého srdce,“ říká paní Gerberová. „Všechny ty barvy, všechen ten pohyb a hudba, je to něco opravdu dokonalého. Mám z toho radost.“

Nejvíce na ni však zapůsobil poslední tanec první části představení nazvaný Tanec pro nebesa. „Hodně dynamický. Hodně, dá se říci, vnitřního pohybu. Je to o energii kultury. Není to jen tanec. Je to něco o energii lidí. Je to něco víc než jen tanec. Je to opravdu něco zvláštního,“ míní psychoterapeutka.

Tanec pro nebesa přenáší diváky na rozlehlé pláně mongolských pastvin. Mongolové tradičně jedli, spali a bojovali na koních. Tento tanec vzdává hold svobodnému duchu jezdců a jejich hluboké úctě k bohům,“ uvádí programová kniha představení Shen Yun.

„Poslední vystoupení, to bylo… opravdu se mě to dotklo, protože to bylo také něco o mé historii,“ prozrazuje paní Greberová, jejíž etnické kořeny jsou blízké Mongolsku. „Já mám k Mongolsku velmi blízko. Mongolsko a Čína jsou sousedé. Mezi nimi se střídaly války a mír. Není to tak jednoduché, ta historie. A já jsem k tomu tanci cítila něco i uvnitř sebe. Patřím k tatarské národnosti. Zůstáváme po celém světě. A také v Číně je velká oblast, kde žijí Tataři.“

Eva Kotalova, pracovnice v oblasti mezinárodní spolupráce policejních jednotek, na představení Shen Yun, Kongresové centrum, Praha, 1. března 2024. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)
Eva Kotalová, pracovnice v oblasti mezinárodní spolupráce policejních jednotek, na představení Shen Yun, Kongresové centrum, Praha, 1. března 2024. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

„Smekám před těmi umělci,“ říká Eva Kotalová, která pracuje na Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci v rámci Policejního prezidia. „Užívám si to velmi a překvapilo mě, že představení obsahuje příběhy.“

„Úplně to předčilo moje očekávání, tohle jsem fakt nečekala. Čekala jsem soubor, který bude tančit, tvořit obrazy a dělat zázraky, ale tohle je mnohem víc, než jsem čekala,“ říká paní Kotalová a dodává, že si odnáší „hluboký estetický zážitek“.

Na premiérové večerní vystoupení přišla s přítelem a oba zaujal příběh nazvaný Zločiny na konci věků, který vychází z životních zkušeností lidí v dnešní Číně. „Právě jsme se bavili o tom, jak to bylo v příběhu o tom (čínském) režimu. O mamince a jejích dvou dětech. Mělo to hlubokou myšlenku. Pro nás velmi zajímavé.“

„On to není úplně pozitivní příběh. Její dcera zemře a je to o prodávání orgánů,“ říká paní Kotalová o příběhu zobrazujícím případy zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím. „Tohle přenést do tance to mi přišlo úplně úžasné. I když tam byly jiné krásné vzletné příběhy, tohle mělo hlubokou myšlenku. Tohle přenést do tance a takhle zapůsobit na lidi je úžasné.“

„Jsem policistka, ale pracuji na mezinárodních vztazích, takže nejsem ta přísná policistka,“ která byla v příběhu Zločiny na konci věků.

„Esteticky se mi líbil třeba tanec se žlutými květy. Je nádhera, co je možné poskládat, jak dokáží poskládat různé obrazce (z vějířů ve tvaru žlutých květů),“ říká paní Kotalová. „Celkově, ty tanečnice jsou velmi ladné“ a jejich tance „moc hezké“.

Ocenila také obří multimediální pozadí z něhož vystupují nebo v něm mizí tanečníci.

„O tom jsme se bavili. Když to můj přítel zaregistroval poprvé, viděl tanečníka a ptal se najednou, kde je, kam zmizel. ,Je tamhle nahoře na plátně‘. Je to moc krásné, moc hezky vymyšlené.

The Epoch Times je hrdým sponzorem uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.