ČTK

4. 3. 2024

Zdravotní sestry v Česku jsou přetížené a mají málo pravomocí ve srovnání se sestrami v zemích EU, proto se dostatečně nezapojují do podpory preventivní péče, zejména osvěty pacientů. Zjistili to vědci z Národního institutu SYRI a Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. SYRI o tom informoval v tiskové zprávě.

Preventivní péče je klíčová, protože pomáhá předcházet rozvoji nemocí, proto se vědci zajímali o to, zda se do ní české zdravotní sestry aktivně zapojují a jaké faktory jejich zapojení ovlivňují. Jde zejména o motivování pacientů, aby se o své zdraví starali a využívali preventivních programů a jejich osvěta o možné prevenci.

„Hlavním zjištěním našeho výzkumu je, že sestry jsou ochotny být proaktivní v prevenci. Jejich autonomie a odpovědnost ale zůstávají v mezinárodním srovnání poměrně nízké, zároveň však ale české sestry nevolají po rozšíření svých pravomocí a odpovědnosti. Hlavními limitujícími faktory pro aktivnější zapojení do aktivit souvisejících s prevencí jsou pak typ praxe, věk sester a administrativní zátěž,“ uvedla Zuzana Kotherová z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy.

Nejvíce se do prevence zapojují sestry, které pracují v samostatných ordinacích a také starší zkušené sestry, na které praktičtí lékaři častěji přesouvají část zodpovědnosti. Kromě dotazníků výzkumníci sbírali informace i prostřednictvím rozhovorů s lidmi z praxe.

„Z nich vyplývá, že jsou sestry přetížené a v mnoha případech ani přesně neznají své povinnosti v oblasti preventivní péče. Jedním z doporučení našeho výzkumu je jasné definování rolí a odpovědností sester. To v konečném důsledku může přispět ke zvýšení odolnosti a udržitelnosti zdravotnického systému, protože sester je stále velký nedostatek,“ dodala Kotherová.

Větší pravomoci sester, které by umožnily jejich aktivnější zapojení do prevence a organizace péče, bude zapotřebí zejména v blízké budoucnosti, až kvůli stárnoucí populaci poroste poptávka po péči o stárnoucí a chronicky nemocné. Právě větší zapojení sester by mohlo podle výzkumníků zdravotnickému systému pomoci.

V současnosti pracuje v českém zdravotnictví 82 000 sester, například všeobecných sester chybí 2500. V souvislosti se stárnutím populace může situaci zkomplikovat i odchod sester do důchodu. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik může do pěti let odejít do penze okolo 12 000, do deseti let až třetina ze současného počtu.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.