ČTK

8. 3. 2024

Americký prezident Joe Biden řekl, že bez ustání pracuje na dojednání šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy, které by zastavilo „srdcervoucí“ utrpení Palestinců. Uvedl to ve svém projevu o stavu unie na půdě Kongresu. Také sdělil, že nařizuje americké armádě misi s cílem vybudovat dočasné přístavní molo u břehů Gazy pro doručování humanitární pomoci.

Takový projekt by podle něj umožnil masivní posílení dodávek pomoci do bojové zóny. Prezident USA také vyzval Izrael, aby „udělal svůj díl“ práce a umožnil větší přísun jídla a dalšího materiálu na palestinské území.

Washington v posledních dnech ve snaze zmírnit humanitární krizi zahájil letecké dodávky jídla Palestincům. Stavba a zprovoznění dočasného přístavu bude podle zdrojů agentury Reuters trvat několik týdnů. Podrobnosti nejsou zcela jasné, Biden nicméně uvedl, že plán nevyžaduje přítomnost amerických vojáků v Gaze.

„Usilovně pracuji na dosažení okamžitého příměří trvajícího nejméně šest týdnů,“ které by umožnilo propuštění izraelských rukojmích držených v Pásmu Gazy, uvedl prezident ve stejné části projevu. Americký prezident je kvůli agresivnímu počínání Izraele v Gaze pod sílícím tlakem svých stranických kolegů, aby omezil vojenskou podporu židovskému státu. Při jeho projevu některé kongresmanky z progresivního křídla Demokratické strany držely cedulky s nápisy „trvalé příměří hned“ a „přestaňte posílat bomby“.

Spojené státy, které jsou spolu s Egyptem a Katarem prostředníkem v jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, usilují o dosažení dohody o příměří už několik týdnů.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina ze zhruba 250 lidí, které loni na začátku října odvlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců z izraelského území. Při teroristickém útoku zahynulo 1200 lidí, Izrael v odvetě zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy. Bilance palestinských obětí od té doby překročila hranici 30 000, uvádí palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem.

Velká část úzkého pobřežního pásu je po pěti měsících bojů mezi izraelskými jednotkami a Hamásem v troskách a humanitární katastrofa na místě se prohlubuje. Organizace OSN v této souvislosti varovaly před hrozícím hladomorem. Podle humanitárních skupin je nyní téměř nemožné dopravit humanitární pomoc na většinu území Pásma Gazy.

„Je to srdcervoucí,“ řekl o utrpení lidí v Gaze prezident Biden. „Více než 30.000 Palestinců bylo zabito, z nichž většina nepatří k Hamásu… Téměř dva miliony dalších Palestinců čelí bombardování nebo jsou vysídleni,“ dodal.

Zároveň nijak významně nevyostřil svá vyjádření směrem k Izraeli a nepohrozil jeho vládě omezením vojenské podpory. Zopakoval, že Izrael musí dbát na ochranu civilistů a že by se měl přihlásit k dlouhodobému cíli vytvoření palestinského státu. To současná izraelská vláda odmítá.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.