ČTK

19. 3. 2024

Technologii, která přeměňuje metan na metanol, bude vyvíjet nová spin-off firma vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Jeho ředitel Martin Hof podepsal dohodu s evropskou akciovou společností METTOC, SE. Nový postup přeměny chemických látek může mít ekonomický přínos. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.

Metanol je pro chemický průmysl důležitou surovinou a odborníci předpokládají, že jeho potřeba výrazně poroste. Vědci s ním počítají také jako s látkou pro snadné uchovávání a transport takzvané zelené energie. Pokud se podaří převést plynný metan nebo vodík na kapalný metanol, odpadnou negativa spojená se skladováním a převozem těchto plynů, které se mohou využít jako zdroje energie.

Metanol se v současné době průmyslově vyrábí ze syntézního plynu, který vzniká reakcí vody s metanem. Proces vyžaduje vysoké teploty a tlak, což dělá postup energeticky náročný a podle odborníků jej lze využít pouze ve velkém měřítku.

Tým Jiřího Dědečka vyvinul látku, takzvaný katalyzátor, který umožňuje aktivovat kyslík za nízké teploty, za což vědec v roce 2020 získal cenu Česká hlava. Tento aktivovaný kyslík pak umožňuje přímou cestou oxidovat metan na metanol. Produkce metanolu by díky tomu mohla být jednodušší a levnější.

Získat na další fáze vývoje granty bylo pro tým vědců náročné. Proto začali hledat investory. Spolupráci včetně peněz jim nabídl Pavel Muchna z firmy METTOC, SE. Cílem je uvést technologii na trh, pokud se laboratorními testy prokáže komerční potenciál.

„Pracujeme na tom, abychom vyrobili místo modelového katalyzátoru systém, tzv. platformu, která bude dostatečně aktivní a robustní. Jsme velmi blízko k dosažení aktivity katalyzátoru, která garantuje uvedení do komerčního provozu. V první fázi se budeme zaměřovat na oblast flérovacích plynů při těžbě ropy a plynu a konverzi bioplynů do kapaliny – biometanolu. Ultimátním cílem je nabídnout na trh katalyzátor, který částečně nahradí klasickou výrobu metanolu,“ řekl Dědeček. Ve společnosti METTOC, SE vede technologický vývoj.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR má ve společnosti METTOC, SE 30procentní podíl.

Zakládaní spin-off společností a firem je pro Ústav Heyrovského AV ČR jednou z cest, jak dostat objevy a vynálezy do praxe a zároveň získat peníze pro další bádání. METTOC, SE, je druhou takovou firmou vědeckého pracoviště, uvedl ústav. První je SciCare – Innovations, která se zaměřuje na využití fotokatalytických nátěrů při renovaci a ochraně kulturních památek.

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.