Vladislava Mašková

19. 3. 2024

Třetí řada oblíbené soutěže Peče celá země (česká verze britského pořadu The Great British Bake Off) má svého vítěze. Trofej nejlepšího amatérského cukráře si v sobotu 16. března odnesl mladý student medicíny Vojtěch Vrtiška.

„Od malička jsem se motal mamince i babičce v kuchyni. Zatímco si jiné děti hrály s plyšáky, já měl svoji vařečku, která mě doprovázela všude, i při návštěvách lékaře,“ říká o sobě Vojtěch Vrtiška.

Vrtiška se propekl 10 koly, podělil se s diváky o 40 jedinečných receptů, získal třikrát titul Pekař týdne a nakonec zvítězil ve velkolepém finále.

„Prvních několik vteřin po vyhlášení jsem měl úplně prázdno, ani teď s odstupem si vítězství zatím moc neuvědomuji. Výhra je pro mě ale obrovský závazek. Celá soutěž mi dala mnoho zkušeností, nové přátele,“ vzpomíná pro Českou televizi v tiskové zprávě Vrtiška.

Pečení je náročná disciplína. Co přináší pečení samotnému vítězi?: „Mně se na tom líbí ta trojitá radost, kterou to pečení dává. To, že se mi to občas povede, takže z toho mám radost. To, že z toho má radost ten, kdo to dostane. A pak se mi líbí, když to tomu dotyčnému chutná.“

A chutnalo i porotě. Josef Maršálek a Míša Landová, porotci soutěže, velmi oceňovali Vrtiškovu odvahu v používání netradičních přísad, jeho vysoké estetické cítění a to, že se o své zkušenosti dělil s ostatními.

„Vojta měl promyšlenou každou výzvu do posledního detailu. Používal netradiční spojení chutí i méně známé techniky. Dokázal improvizovat a měl skvělý time management. Bylo vidět, že věděl, co dělá, a hlavně zůstal sám sebou,“ říká Míša Landová.

Josef Maršálek dodává: „Vojtův výkon byl konzistentní a stoupající. Kromě toho se o rady dělil i se svými kolegy soutěžícími. Pokud mám jmenovat jen jedno, výborně se mu povedly například francouzské butikové dortíčky, při kterých se mimo jiné naplno ukázalo i jeho velmi vysoké estetické cítění.“

V tom, zdali dá Vrtiška přednost cukrařině, nebo medicíně, ještě nemá úplně jasno: „Co si mě má najít, to si mě najde,“ shrnuje své současné pocity Vojtěch Vrtiška.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.