Ondřej Horecký

26. 3. 2024

Aktualizováno 28. 3. 2024, doplněny dva poslední odstavce

Plánovaná výstavba nových jaderných bloků bude stát asi bilion korun. Tuto částku vláda nemá, banky se do investice nehrnou a Karel Havlíček z ANO vidí cestu ve využití důchodového spoření, které by jistil stát.

Vytvoření důchodového, spořícího investičního pilíře se státní garancí podle prvního místopředsedy nejsilnější opoziční strany může posloužit jako finanční zdroj státu pro výstavbu jádra nebo dopravních staveb.

Havlíček tento způsob označuje jako tzv. skandinávský model, kdy stát buduje infrastrukturu z úspor občanů na penzi, popřípadě z obecních zdrojů. Odměnou je investorům zajímavá a garantovaná úroková sazba. Stát by údajně naopak ušetřil za splácení úroků, které by byly nižší než při splácení dluhu bankám.

Banky se zdráhají investovat do jádra

I sám premiér Petr Fiala (ODS) přiznal, že „je iluze, že se dá všechno zaplatit ze státních prostředků“, jak píše deník Právo.

Ovšem ani banky se zatím do podpory jaderné energetiky příliš nehrnou. Jak uvádí server MontelNews.com, evropské investiční banky neplánují výstavbu nových jaderných reaktorů financovat kvůli vysokému riziku zpoždění a překročení nákladů.

Aktuálně rozjeté jaderné projekty v Evropě se potýkají s několikaletými opožděními a obřími sumami nákladů navíc. Banky jsou proto opatrné a v současnosti se podílejí pouze na projektech týkajících se jaderné bezpečnosti nebo palivového cyklu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil na konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která proběhla minulý týden v Bruselu, že chce, aby s financováním nových atomových elektráren pomohla Evropská investiční banka (EIB).

Její šéf však v reakci na toto prohlášení uvedl, že dodací lhůty jsou u jaderných elektráren „příliš dlouhé“. „Nezavíráme dveře jaderným projektům, ale stále si myslím, že většina zemí se musí soustředit na obnovitelné zdroje a energetickou účinnost,“ uvedl Thomas Ostros, viceprezident EIB.

Také generální ředitelka Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) pronesla, že zatím projekty nové jaderné výstavby nejsou na pořadu dne. „V současné době se zaměřujeme na jadernou bezpečnost, ale abychom mohli uvažovat o nové jaderné energetice, museli bychom se obrátit na naše akcionáře a zjistit jejich názor,“ uvedla Ines Rochaová.

Jak píše Právo, část koalice vidí návrh ANO na financování jádra z penzijního spoření jako možnou cestu, zatímco jiní ji odmítají. Například místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) prohlásila, že spojovat rozvoj jádra s důchodovým spořením „nedává smysl“.

Mluvčí think-tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný navrhuje jinou variantu a to vypsání jaderných dluhopisů. „Byl by to státem garantovaný cenný papír se splatností 25 let a jeho držitelé by pak sami rozhodli, jestli si výnosem obligace zajistí pěkný důchod, vzdělání svých dětí či vnuků, uhrazení nemovitosti apod.“

Pro stát i občany by to byla vzájemně výhodná strategie, myslí si Smutný a dodává: „Češi si za své peníze staví jadernou budoucnost a s ní i průmyslovou a ekonomickou prosperitu a současně si zajišťují prostředky na důchody a vzdělání. Vedlejším ekonomickým efektem je, že se současné obří úspory nepromění v inflační spotřebu.“ 

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.