ČTK Redakce Epoch Times

a 26. 3. 2024

Současná bezpečnostní situace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás, řekl novinářům po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem v pražském sídle kontrarozvědky. Zdůraznil, že je potřeba být připravený současným rizikům čelit.

Koudelka řekl, že by bylo chybou považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se nás týká jen okrajově, případně vůbec. „Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně ČR,“ uvedl. Mezi hrozbami zmínil i možnost návratu islámského terorismu do Evropy. „Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR,“ řekl Koudelka.

Pavel po schůzce s Koudelkou a vedením BIS uvedl, že v aktuální bezpečnostní situaci je role tajných služeb zásadní. „Nynější bezpečnostní situaci bychom určitě neoznačili jako bezproblémovou a výhled do budoucna není nijak optimistický. Dá se předpokládat, že se bude ještě komplikovat,“ konstatoval Pavel. Tajné služby v Česku podle něj fungují tak, jak se v zavedené demokracii sluší.

Pavel ocenil, že tajné služby poskytují zákonným adresátům objektivní informace a analýzy nezatížené politickou zakázkou. Umožňují tím podle něj informovaná rozhodnutí státu. Vyzdvihl také, že mají důvěru u českých partnerů v zahraničí. „Je to mimořádně důležitá věc, spolupráce mezi tajnými službami a výměna informací nejsou možné bez naprosté důvěry,“ podotkl.

Pavel je prvním prezidentem po 26 letech, který do sídla BIS dorazil. Předtím to byl v roce 1998 Václav Havel. Pavel konstatoval, že tuto informaci nepřijal s velkým překvapením. Návštěvu však ve své pozici považuje za standardní, protože prezident musí mít nejlepší možné informace. Předchozí prezident Miloš Zeman byl k BIS velmi kritický, Pavel ocenil nynější návrat k normálnímu vztahu Hradu s kontrarozvědkou.

Na síti X později označil Pavel svou návštěvu především za obnovení standardních vztahů mezi prezidentem a bezpečnostními službami . „V následujících měsících postupně navštívím všechny služby,“ uvedl. Dalšími českými tajnými službami jsou Vojenské zpravodajství (VZ) a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

Pavel dnes jednal nejprve samostatně s Koudelkou, potom hovořil i s širším vedením BIS. Mluvili o všech aktuálních bezpečnostních otázkách, ale třeba i o dezinformacích. Pracovně se Koudelka s Pavlem vídají častěji. „Setkáváme se vždy, kdy je to potřeba, jednání jsou vždy velmi profesionální a velmi příjemná,“ řekl Koudelka.

Pavel dnes poděkoval za práci všem mužům a ženám v BIS. „Za to, jak náročnou práci ve prospěch bezpečnosti této země dělají. Chtěl bych jim popřát, aby se jim dařilo nejméně tak jako dosud,“ řekl. Koudelka doplnil, že BIS pracuje s maximálním úsilím, aby bezpečnost ČR ochránila. Ocenil především práci zpravodajských důstojnic, které těžkou práci spojují s péčí o rodinu. „Přál bych si, až budu končit na místě ředitele BIS, aby mě vystřídala žena,“ uvedl.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.