Seznamte se s nejnovějšími výzkumy, které vysvětlují, proč se díky psům cítíme tak dobře.
Pes je již po staletí označován za nejlepšího přítele člověka a nová studie dokazuje, že za tímto úslovím stojí věda.
Prostým trávením času s našimi čtyřnohými kamarády – aportováním, procházkami nebo hlazením bříška – můžeme posílit svůj mozek a zároveň zklidnit mysl.
Podle zprávy zveřejněné v časopise PLOS One se lidé po hře se psy cítí uvolněnější a lépe se soustředí.
Jak psi lidem pomáhají?
Psi jsou věrnými společníky lidí již více než 30 000 let – od doby, kdy byli poprvé domestikováni. Pomáhali lidem mnoha způsoby, včetně lovu, práce, pastevectví a ochrany. Výzkumný tým navíc poznamenal, že psi se svými lidskými společníky komunikují a „sdílejí emoce přesahující rámec výkonného pomocníka“.
Čím to je, že si psi vytvářejí tak silné pouto s lidmi? Jaké aspekty interakce se psy pomáhají regulovat naše emoce a duševní stav? Na tyto otázky se snažil odpovědět výzkumný tým z Jižní Koreje.
Studie se zúčastnilo 30 dospělých Jihokorejců – 15 mužů a 15 žen – v průměrném věku 27,9 let. Účastníkem byla čtyřletá fena pudla s vyrovnanou povahou, plně vycvičená k základní poslušnosti, chování, zvládání agrese a společenskosti.
Na rozdíl od typických studií, které porovnávají náladu účastníků nebo hladinu hormonů před a po kontaktu se zvířetem, tento výzkum zvolil jiný přístup. Zkoumal psychofyziologické a emocionální reakce během osmi různých činností mezi lidmi a psy, aby porozuměl dopadu jednotlivých činností.
Tyto činnosti zahrnovaly setkávání, hraní, krmení, mazlení, péči, fotografování, objímání a venčení psa. Účastníci měli na sobě elektrody, které měřily jejich mozkovou aktivitu v oblasti předního, čelního, temenního a týlního laloku při kontaktu se psem.
Výsledky ukázaly, že účastníci se cítili uvolněnější a dosáhli výrazně lepšího klidového stavu po hře se psem nebo po procházce s ním. Kromě toho se po mazlení, péči a dovádění se psem dokázali lépe a bez stresu soustředit.
Účastníci také uváděli, že se po všech osmi aktivitách spojených se psem cítili výrazně méně unavení, depresivní a vystresovaní.
Studie prokázala, že specifické psí aktivity mohou „aktivovat silnější relaxaci, emoční stabilitu, pozornost, koncentraci a kreativitu tím, že usnadňují zvýšenou mozkovou aktivitu“.
„Naše studie ukazuje, že interakce se zvířaty, jako je hraní, procházky, laskání a péče o psy, mají pozitivní vliv na zvýšenou mozkovou aktivitu zdravých účastníků,“ napsal výzkumný tým.
Uznali, že někteří účastníci již domácí zvířata vlastnili, což mohlo ovlivnit jejich ochotu zúčastnit se a potenciálně zkreslit výsledky.
Další výzkum v oblasti psí terapie
Navzdory možnému zkreslení studie se terapie za pomoci zvířat, jako je například canisterapie, často používá v klinických a vzdělávacích zařízeních, aby pomohla snížit úzkost, zmírnit stres a vytvořit pocit důvěry.
Jedna studie o vztahu mezi lidským zdravím a psy, publikovaná v časopise Frontiers in Veterinary Science, ukazuje, že interakce se psem ovlivňuje stres tím, že snižuje hladinu kortizolu, srdeční tep a krevní tlak a zároveň zvyšuje hladinu oxytocinu.
Existují také důkazy, že lidé, kteří vlastní psy, jsou obvykle fyzicky zdravější. Studie uvádí příznivější lipidový profil, nižší systolický krevní tlak a vyšší míru přežití po srdečním infarktu u majitelů psů.
Další výzkumy prokázaly, že psi pomáhají snižovat stres, úzkost a depresi, usnadňují osamělost a povzbuzují lidi k pohybu.
Mezi další způsoby, kterými může být terapie psem člověku prospěšná, patří poskytování útěchy, rozvoj behaviorálních nebo sociálních dovedností, zlepšení motorických dovedností nebo pohybových schopností, zvýšení motivace a snížení úrovně vnímání bolesti.
Mít psa v podstatě zlepšuje celkový zdravotní stav člověka, včetně jeho fyzické pohody. To může být jedním z důvodů, proč jsou psi nejoblíbenějšími domácími mazlíčky.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.