Amie Dahnke

28. 3. 2024

Seznamte se s nejnovějšími výzkumy, které vysvětlují, proč se díky psům cítíme tak dobře.

Pes je již po staletí označován za nejlepšího přítele člověka a nová studie dokazuje, že za tímto úslovím stojí věda.

Prostým trávením času s našimi čtyřnohými kamarády – aportováním, procházkami nebo hlazením bříška – můžeme posílit svůj mozek a zároveň zklidnit mysl.

Podle zprávy zveřejněné v časopise PLOS One se lidé po hře se psy cítí uvolněnější a lépe se soustředí.

Jak psi lidem pomáhají?

Psi jsou věrnými společníky lidí již více než 30 000 let – od doby, kdy byli poprvé domestikováni. Pomáhali lidem mnoha způsoby, včetně lovu, práce, pastevectví a ochrany. Výzkumný tým navíc poznamenal, že psi se svými lidskými společníky komunikují a „sdílejí emoce přesahující rámec výkonného pomocníka“.

Čím to je, že si psi vytvářejí tak silné pouto s lidmi? Jaké aspekty interakce se psy pomáhají regulovat naše emoce a duševní stav? Na tyto otázky se snažil odpovědět výzkumný tým z Jižní Koreje.

Studie se zúčastnilo 30 dospělých Jihokorejců – 15 mužů a 15 žen – v průměrném věku 27,9 let. Účastníkem byla čtyřletá fena pudla s vyrovnanou povahou, plně vycvičená k základní poslušnosti, chování, zvládání agrese a společenskosti.

Na rozdíl od typických studií, které porovnávají náladu účastníků nebo hladinu hormonů před a po kontaktu se zvířetem, tento výzkum zvolil jiný přístup. Zkoumal psychofyziologické a emocionální reakce během osmi různých činností mezi lidmi a psy, aby porozuměl dopadu jednotlivých činností.

Tyto činnosti zahrnovaly setkávání, hraní, krmení, mazlení, péči, fotografování, objímání a venčení psa. Účastníci měli na sobě elektrody, které měřily jejich mozkovou aktivitu v oblasti předního, čelního, temenního a týlního laloku při kontaktu se psem.

Výsledky ukázaly, že účastníci se cítili uvolněnější a dosáhli výrazně lepšího klidového stavu po hře se psem nebo po procházce s ním. Kromě toho se po mazlení, péči a dovádění se psem dokázali lépe a bez stresu soustředit.

Účastníci také uváděli, že se po všech osmi aktivitách spojených se psem cítili výrazně méně unavení, depresivní a vystresovaní.

Studie prokázala, že specifické psí aktivity mohou „aktivovat silnější relaxaci, emoční stabilitu, pozornost, koncentraci a kreativitu tím, že usnadňují zvýšenou mozkovou aktivitu“.

„Naše studie ukazuje, že interakce se zvířaty, jako je hraní, procházky, laskání a péče o psy, mají pozitivní vliv na zvýšenou mozkovou aktivitu zdravých účastníků,“ napsal výzkumný tým.

Uznali, že někteří účastníci již domácí zvířata vlastnili, což mohlo ovlivnit jejich ochotu zúčastnit se a potenciálně zkreslit výsledky.

Další výzkum v oblasti psí terapie

Navzdory možnému zkreslení studie se terapie za pomoci zvířat, jako je například canisterapie, často používá v klinických a vzdělávacích zařízeních, aby pomohla snížit úzkost, zmírnit stres a vytvořit pocit důvěry.

Jedna studie o vztahu mezi lidským zdravím a psy, publikovaná v časopise Frontiers in Veterinary Science, ukazuje, že interakce se psem ovlivňuje stres tím, že snižuje hladinu kortizolu, srdeční tep a krevní tlak a zároveň zvyšuje hladinu oxytocinu.

Existují také důkazy, že lidé, kteří vlastní psy, jsou obvykle fyzicky zdravější. Studie uvádí příznivější lipidový profil, nižší systolický krevní tlak a vyšší míru přežití po srdečním infarktu u majitelů psů.

Další výzkumy prokázaly, že psi pomáhají snižovat stres, úzkost a depresi, usnadňují osamělost a povzbuzují lidi k pohybu.

Mezi další způsoby, kterými může být terapie psem člověku prospěšná, patří poskytování útěchy, rozvoj behaviorálních nebo sociálních dovedností, zlepšení motorických dovedností nebo pohybových schopností, zvýšení motivace a snížení úrovně vnímání bolesti.

Mít psa v podstatě zlepšuje celkový zdravotní stav člověka, včetně jeho fyzické pohody. To může být jedním z důvodů, proč jsou psi nejoblíbenějšími domácími mazlíčky.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.