ČTK

31. 3. 2024

Cenu Anděl za album roku 2023 udělila Česká hudební akademie (ČHA) eponymní nahrávce skupiny November 2nd. Sólovými interprety se stali David Koller a Pam Rabbit. Ocenění za skladbu roku získala píseň Údolí včel od Tomáše Varteckého, kterou na stejnojmenném albu zpívá Anna K. Skupinou roku vyhlásili za album Jezus Kristus Neexistus? uskupení J.A.R., které tvoří deset uměleckých osobností v čele s Romanem Holým a Otou Klempířem. Do Síně slávy byl uveden Jiří Korn. Vítěze cen, o nichž letos rozhodovalo 487 akademiků, dnes vyhlásili v pražském centru O2 universum.

Skupina November 2nd patřila společně s rapperem Viktorem Sheenem díky třem nominacím k favoritům letošních Andělů. Nakonec ale žádná nahrávka nezvítězila více než jednou.

November 2nd z Hranic na Moravě vítězné album vydali po 12 letech od předchozí nahrávky Night Walk With Me. Natáčeli jej převážně v pražském studiu producenta Borise Carloffa, ale jednotlivé písně prošly studii v Memphisu, Nashvillu i Los Angeles.

„Kapele, jejíž ústřední dvojici tvoří zpěvačka Saša Langošová a kytarista Roman Helcl, se povedlo to, o čem čeští hudebníci často spíše sní – natočit album, které zní a hraje světově,“ uvedl předseda ČHA Honza Vedral.

Podle zpěvačky Langošové je Anděl pro November 2nd obrovským oceněním pro malé klubové kapely. „Hrajeme pro lidi v docela malých sálech, je to taková devadesátková scéna. Pamatuju, že když jsem byla mladá, byly to v klubech nejlepší koncerty mého života. A mrzí mě, že je ta klubová scéna na ústupu a hrozně bych si přála, aby se to zase nakoplo,“ řekla ČTK Langošová.

Sólovou interpretkou ČHA zvolila zpěvačku arménského původu Pam Rabbit za album I Love the Internet. Sólovým interpretem roku 2023 se stal zpěvák a skladatel David Koller za svoji nahrávku LP XXIII, na které se texty podílel básník Jáchym Topol a spisovatel Patrik Hartl. Cenu Anděl za vítězství v kategorii Objev roku si odnesla Tereza Balonová za album Lampiony, které ve stejné kategorii loni zvítězila i v anketě Český slavík.

Premiéru na letošních Andělech měla kategorie Společný projekt, jejímiž prvními vítězi se stali Viktor Sheen a Calin s albem Roadtrip, které se loni stalo fenoménem streamingových služeb. Nejlepší klip natočil podle akademiků režisér Luboš Vacke. Vznikl ke skladbě Traps In My Feed elektronického producenta Ondřeje Holého vystupujícího pod jménem dné.

V žánrových cenách uspěla Anna Vaverková v kategorii Alternativa a elektronika, folkové album roku natočila Marie Puttnerová, jazzové trojice David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák, rockové thrashmetalová Exorcizphobia, rapové MC Gey a v kategorii Klasika akademie vyzdvihla nahrávku Martinů Voices za interpretaci sborových děl britského skladatele Benjamina Brittena. V kategorii Slovenské album bodovali Hex s desátou deskou Kde je tu láska? Multižánrovou Cenu fanoušků si odnesl zpěvák Marcell.

Letošní hudební program doprovázející vyhlašování Andělů sestavili pořadatelé z řad nominovaných umělců a večer se tak představila i řada oceněných hudebníků. Ceny Anděl uděluje každoročně hudební akademie od roku 1991. Od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.