Nedávno ČTK informovala o statistikách ministerstva zdravotnictví o počtech lidí, kteří zažádali úřad o změnu pohlaví z muže na ženu či naopak. Jak je z nich patrné, trend je rostoucí a za posledních deset let jsou čísla více než pětinásobná.
Začínají se ale objevovat už i případy lidí, kteří tranzici podstoupili, ale dříve či později zjistili, že to byla chyba a podstoupili proces změny k původnímu pohlaví – detranzici. Jedním z takových je i Daniel Black, o kterém jsme nedávno informovali. Daniel tvrdí, že většina trans lidí, se kterými se setkal, šťastná není. Velkou míru viny dává „systému“ – tj. transgenderové lobby, médiím a také lékařské obci. Rozhodl se proto stát se v tomto směru aktivistou a upozorňuje na důsledky tranzice, včetně nevratných tělesných změn.
Deník Epoch Times se obrátil na ministerstvo, zda eviduje i počty detranzic. Matěj Šimek z odboru komunikace s veřejností sdělil: „Statistiku osob, které prošly detranzicí, ministerstvo zdravotnictví neeviduje, pravděpodobně se však jedná pouze o jednotky.“
Ptali jsme se také na některé další detaily související s detranzicí, jako třeba co musí osoba žádající o detranzici splňovat, jestli musí také čekat na schvalovací proces komise či jak je to se změnou rodného čísla (protože u osob podstupujících tranzici se mění). Na tyto otázky ministerstvo nereagovalo.