Biblická Genesis vypravuje příběh, jak vznikl náš svět, vesmír, lidé, zvířata, rostliny. Tento příběh nakreslil Jean Effel, francouzský kreslíř, karikaturista, ilustrátor a novinář. Šlo o jeho největší dílo, cyklus kreseb Stvoření světa. Jeho kresby jsou svěží, laskavě karikované, humoristicky neotřelé a napovídají autorův pozitivní pohled na svět.
Celý Effelův cyklus je tvořen pěti knihami Le Ciel et la Terre (Nebe a země), Les Plantes et Animaux (Rostliny a zvířata), L’Homme (Muž), La Femme (Žena) and Le Roman d’Adam et Eve (Příběh Adama a Evy).
Figurky, které nakreslil v pěti knihách, rozpohyboval československý režisér a animátor Eduard Hofman, zasloužilý umělec. Vznikl kreslený animovaný film Stvoření světa, stylizovaný jako rodinná komedie. Film doprovází komentářem náš herec Jan Werich.
Premiéra tohoto francouzsko-českého snímku – francouzsky La Création du monde – se konala 4. dubna 1958.
Snímek zábavnou formou převypráví biblický příběh o stvoření světa, podle něhož Bůh v šesti dnech tvořil zemi, rostlinstvo, zvířectvo, a hlavně člověka. Protivníkem Stvořitele je ďábel, který zamýšlí jeho velkolepé dílo úmyslně pokazit.
Film můžete zhlédnout zde.
Jeden z komentářů k filmu říká: „Stvoření světa, to je především s nadhledem napsaný scénář, jednoduchá, ale výrazná kresba se stejně jednoduchou, leč účelnou animací a především půvabný Werichův komentář.“
Mezi další Effelovy významné práce můžeme řadit také kolekci protifašistických karikatur z roku 1935 a knihu kreslených vtipů When Animals Still Talked (v českém vydání Mezi námi zvířaty) z roku 1953.
Režisér snímku, Eduard Hofman, inicioval vznik studia Bratři v triku. Známé Stvoření světa bylo jeho prvním celovečerním filmem. Úplný výčet krátkých i dlouhých filmů, které E. Hofman vytvořil, by dosahoval k počtu tří set. Oživoval ilustrace předních českých výtvarníků, jako např. Devatero pohádek bratří Čapků.