Redakce Epoch Times

5. 4. 2024

Vystoupení uměleckého souboru Shen Yun v Praze letos vidělo více než osm tisíc diváků na jevištích Kongresového centra a Státní opery. „Děkujeme za krásný zážitek. Moc se nám to líbí, je to moc pozitivní,“ říká po představení pan Lukáš Prušák, výkonný ředitel společnosti Prušák Group, který navštívil představení se svojí ženou.

Posláním souboru Shen Yun je obnovovat tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Jeho světové turné nese motto: „Čína před komunismem“. Paní Monika Prušáková míní, že oživit čínskou kulturu, která obohacovala celý svět před obdobím komunismu by „bylo samozřejmě ideální“ a použít k tomu jevištní umění je podle ní „dobrý způsob, jak se o to pokusit“.

Soubor sídlí v New Yorku, kde tvoří nezávisle na současném čínském režimu. „Čínský systém je tak silný, že je dobré, aby tito umělci žili v zahraničí, aby skutečně mohli šířit toho ducha,“ míní paní Prušáková, která pracuje jako výkonná manažerka náboru zaměstnanců ve stejné firmě jako její manžel.

„Pocházím ze Slovenska a stále si pamatuji, bylo mi asi 14 let, když padl komunismus. Takže mám ještě docela v paměti ty časy,“ dodává.

Letošní umělecké turné opět přináší živou orchestrální hudbu, desítky tanečníků a tanečnic klasického čínského tance, dobové kostýmy plné barev, legendy ze staré Číny nebo etnické a lidové tance.

Dojmy s nimiž vystoupení opouští jsou podle paní Moniky pozitivní a umělcům Shen Yun vzkazuje: „Jste skvělí. Děláte skvělou práci a šíříte radost a štěstí.“

George Stroin, letecký mechanik na představení Shen Yun ve Státní opeře Praha se ženou Gábinou, 6. března 2024. (Mary Mann / The Epoch Times)

„Prostě fantastické,“ hodnotí představení George Stroin, který pracuje jako letecký mechanik a na večerní program se přišel podívat se svojí ženou Gábinou. „Fantastický orchestr, tanec, zkrátka úžasné,“ říká paní Stroinová.

„Představení určitě budu doporučovat.“ Říká pan Stroin.

„Kostýmy a barvy jsou nádherné, překrásné“, říká paní Stroinová, která podniká jako kostýmová designérka a grafička, a dodává, že si z představení odnáší inspiraci pro svojí práci.

Klasický čínský tanec, který se ve vystoupeních Shen Yun objevuje, má kořeny v bojových uměních a obsahuje náročné akrobatické prvky, skoky a otočky.

„Líbila se nám technika tance a ta propracovanost rukou, ty ženy… že to mají spojené i s bojovým uměním, prostě všechno,“ těší se paní Stroinová z večerního programu.

V představení Shen Yun se také objevují duchovní aspekty tradiční čínské kultury. V některých příbězích vystupují nebeské bytosti nebo mýtické postavy. „Legenda praví, že starověké čínské oděvy byly inspirovány rouchy, jaká se nosí na nebesích,“ uvádí programová kniha Shen Yun z letošního turné.

Duchovní aspekty představení byly podle manželů Stroinových úžasné. „No my jsme první s Gábinkou vstali (při potlesku na konci představení), protože si to zasloužili,“ říká pan Stroin a jeho žena dodává, že propojení jednotlivých vystoupení s duchovnem bylo „naprosto úžasné“.

„Oáza pro duši,“ říká paní Stroinová. „Obdivuji je. Jsou úžasní, protože za tím je určitě hodně dřiny a práce a píle.“

The Epoch Times je hrdým sponzorem uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Související témata

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.