Robert Kotzian

8. 4. 2024

Komentář

Blíží se 10. duben 2024, kdy o prozatím finální podobě migračního paktu bude rozhodovat Evropský parlament. Mezi institucemi EU už došlo v tzv. trialogu, tj. mezi Radou EU, Evropskou komisí a Evropským parlamentem, ke shodě na finální podobě paktu. Přesto podkladové materiály pro poslance obsahují stovky pozměňovacích návrhů k migračnímu paktu. Jde teprve o první čtení ze tří a trialogu se za Evropský parlament účastnili jen zpravodajové a možná pár dalších jednotlivců. Jenže Evropský parlament má přes 700 členů.

Pozměňovací návrhy

Žádný ze stovek pozměňovacích návrhů nemusí projít a migrační pakt tak může být schválen hned v prvním čtení (pak bude ještě následovat závěrečné jednání Rady EU). A je dost pravděpodobné, že to tak i dopadne. Jenže na druhé straně, proti znění z trialogu se šikuje i rudozelená část Evropského parlamentu. Odhaduji, že většina pozměňovacích návrhů pochází právě od ní.

Pokud se ukáže, že zastánci současné podoby migračního paktu nebudou mít v Evropském parlamentu většinu, dojde k dalším jednáním a pravděpodobně i k zahrnutí některých pozměňovacích návrhů do migračního paktu. To by však mohlo znamenat posun k ještě horšímu znění, než má nyní. Toto riziko však rozhodně není a nesmí být důvodem pro hlasování pro nyní navržené znění jako pro menší zlo (tzv. se skřípějícími zuby, jak se s oblibou vymlouvají někteří politici)!

Návrh č. 351

Na obrázku jako příklad vidíte pozměňovací návrh č. 351 k návrhu nařízení o řízení migrace, podle kterého:

1) Ze stanovené kvóty solidárních příspěvků by 80 % muselo mít formu relokace, tj. přímého převzetí migranta. Tj. pouze pro 20 % solidárních příspěvků by platila možnost volby mezi relokací a placením pokuty za nepřevzatého migranta.

2) Pokud by se úřednická, tj. mimo demokratický proces fungující, Evropská komise rozhodla, že státy nepřislíbily dostatek solidárních příspěvků, direktivně by jim přidělila další.

3) Podle stávajícího návrhu migračního paktu nevolená Evropská komise každoroční množství solidárních příspěvků jen navrhuje, ale rozhoduje o něm Rada EU složená z ministrů národních vlád, kteří mají alespoň nějakou politickou odpovědnost. Podle pozměňovacího návrhu č. 351 má mít Evropská komise rovnou i konečné slovo.

Jinak řečeno, schválení pozměňovacího návrhu č. 351 by znamenalo otevřené migrační kvóty s velmi slabou možností členských států se jim vzepřít. Zdůrazňuji, že netvrdím, že se toto stane realitou. Ale chci upozornit, že to možné je a že migrační pakt se může zvrhnout do ještě horší podoby, než která je nyní na stole.

Na druhé straně, pokud Evropský parlament začne schvalovat takové šílenosti, jako je například pozměňovací návrh č. 351, celý proces se může tak zasukovat, že bude odsunut do dalších čtení. A ta mohou nastat až po volbách do Evropského parlamentu. Tedy až v době, kdy jeho složení může být jiné a pro nás snad o něco příznivější. Pravděpodobnost takového vývoje není velká, to je třeba si přiznat, ale určitě není nulová. Proto je opravdu důležité volby do Evropského parlamentu nepodceňovat a zúčastnit se jich!

Článek původně vyšel na stránkách Konzervativních novin.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.