Redakce Epoch Times ČTK

a 14. 4. 2024

Na mimořádném zasedání se dnes kvůli íránskému útoku na Izrael sejde Rada bezpečnosti OSN. Podle deníku The New York Times to uvedlo zastoupení Malty, která radě v současnosti předsedá.

O svolání schůzky požádal izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan. Na sociální síti X napsal, že „íránský útok je závažnou hrozbou pro celosvětový mír a bezpečnost a očekávám, že Rada použije všechny nástroje k tomu, aby podnikla proti Íránu konkrétní kroky“.

Zasedání se bude konat v 16:00 místního času (22:00 SELČ).

Chování Íránu odsoudil generální tajemník OSN António Guterres. „Vyzývám k okamžitému zastavení tohoto nepřátelského jednání. Jsem hluboce znepokojený kvůli velmi reálnému nebezpečí devastující eskalace v celém (blízkovýchodním – pozn. ČTK) regionu,“ uvedl šéf OSN v prohlášení a vyzval všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby zabránily jednání, které by mohlo vést k velkým ozbrojeným konfrontacím na více frontách na Blízkém východě.

Biden řekl Netanjahuovi, že USA budou proti odvetě Izraele proti Íránu

Spojené státy budou proti jakékoliv odvetě Izraele proti Íránu za jeho noční útok, řekl dnes podle nejmenovaného zdroje serveru Axios americký prezident Joe Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Podle Bidena si Izrael dnes v noci připsal vítězství, protože Írán na jeho území nezasáhl žádný cenný cíl. Biden řekl izraelskému premiérovi, že se to stalo díky společnému úsilí Izraele, Spojených států a dalších zemí. Netanjahu podle amerického zdroje, na který se odvolává Axios, odpověděl, že rozumí, když mu Biden oznámil, že nepodporuje odvetnou akci proti Íránu a že Spojené státy se do takové akce nezapojí.

USA platí za největšího spojence Tel Avivu. Podle oficiálního prohlášení Bílého domu Biden na dnešek svolal jednání šéfů států skupiny G7, která sdružuje hospodářsky nejvyspělejší země světa. „Svolám ostatní lídry zemí skupiny G7, abychom koordinovali jednotnou reakci na íránský bezostyšný útok,“ řekl Biden. Dal znovu najevo, že tento čin Teheránu „tím nejrozhodnějším způsobem odsuzuje“ a že americká armáda pomohla sestřelit „skoro všechny“ drony a rakety vyslané na Izrael.

Šéf Bílého domu také řekl, že Spojené státy nezaznamenaly žádný útok na americké jednotky nebo objekty v regionu, ale že zůstávají bdělé vůči všem hrozbám.

Fiala v reakci na útok Íránu: Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit

Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na íránský útok na Izrael, který začal v sobotu pozdě večer. Ministerstvo zahraničí důrazně odsoudilo „destabilizující chování Íránu a jeho zástupců, kteří rozhodli o útoku na izraelské území“.

„Znovu připomínáme právo Izraele na sebeobranu. Íránské dlouhodobé agresivní chování brání blízkovýchodnímu regionu žít v míru a bezpečí,“ uvedla česká diplomacie na síti X.

Reakce dalších zemí

K výzvám ke zdrženlivosti se připojila Saúdská Arábie. „Vojenská eskalace“ a její možné dopady ji znepokojily, uvedlo ministerstvo zahraničí této blízkovýchodní země. Zdůraznilo, že je potřeba, aby na sebe Rada bezpečnosti OSN vzala odpovědnost za udržování mezinárodního míru a bezpečnosti, a to zejména na Blízkém východě, který je v tomto ohledu velmi citlivý. Podle Rijádu je důležité zabránit dalšímu prohloubení krize, protože v případě, že by se situace zhoršila, hrozí „strašné následky“.

Evropská unie jednoznačně odsoudila íránský útok na Izrael, označila jej za nepřijatelný. Na sociální síti to v noci uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell Jedná se podle něj o bezprecedentní zostření situace a hrozbu pro bezpečnost regionu. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že je hluboce znepokojen reálnou hrozbou eskalace na Blízkém východě a vyzval k maximální zdrženlivosti.

Britský premiér Rishi Sunak zásadním způsobem odsuzuje íránský útok na Izrael. Teherán znovu ukázal, že mu jde o šíření chaosu v regionu, napsal šéf britského kabinetu v prohlášení zveřejněném na jeho účtu na sociální síti X. Šéf francouzské diplomacie Stéphane Séjourné uvedl, že útok posouvá destabilizační aktivity Íránu na novou úroveň.

Británie se postaví za bezpečnost Izraele, stejně jako svých partnerů v regionu, včetně Iráku a Jordánska, ujistil Sunak s tím, že Londýn se svými partnery pracuje na stabilizaci situace a snaží se zabránit další eskalaci. „Nikdo nechce vidět další krveprolití,“ uvedl Sunak.

Také Séjourné uvedl, že „Francie znovu potvrzuje svou oddanost bezpečnosti Izraele a ujišťuje ho o své solidaritě“.

Egyptské ministerstvo zahraničí v nynější situaci vyzývá k „maximální zdrženlivosti“, píše agentura Reuters. Egyptská armáda situaci pečlivě sleduje, uvedla agentura.

Čína po íránském dronovém a raketovém útoku na Izrael vyzvala ke klidu a zdrženlivosti, uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu. Podle čínské diplomacie jde o rozšíření konfliktu v Pásmu Gazy.

„Čína vyzývá dotyčné strany, aby zachovaly klid a zdrženlivost s cílem zabránit další eskalaci napětí,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Současnou situaci považuje za „rozšíření konfliktu v Gaze“ a uhašení tohoto konfliktu je hlavní prioritu.

Írán v sobotu večer zahájil proti Izraeli rozsáhlý dronový a raketový útok, který je podle Teheránu odvetou za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli. Jde o první přímý útok z Íránu na území Izraele. Mezi oběma zeměmi dlouhodobě panuje nepřátelství, doposud ale sváděly zástupný konflikt.

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.