Matthew Little

15. 4. 2024

Jsme bombardováni reklamami a dalšími sděleními, která nám říkají, že život by měl být snadný, že všechny naše problémy lze vyřešit lepšími produkty, léky či různými opatřeními – ale to prostě není pravda.

Život je těžký a má tendenci být stále těžším.

Ale také se tím stáváme silnějšími. Učíme se těžkosti zvládat. Získáváme dovednosti, moudrost a statečnost. A co je důležité, stáváme se odolnějšími.

„Odolnost je schopnost odrazit se od náročných nebo traumatických situací, schopnost přizpůsobit se a překonat nepřízeň osudu a neúspěch, abychom z nich vyšli silnější,“ uvedla pro The Epoch Times doktorka Gayle Myersová, internistka, která se zabývá celostní medicínou.

Odolnost nazývá „superschopností, která vám umožní přístup k vašemu zdroji houževnatosti“.

Odolnost je zabudována ve vaší genetické výbavě. Když jsou vaše svaly namáhány, zesílí. Když jsou vaše kosti vystaveny zátěži, zpevní se. Když dostanete infekci, vaše tělo se naučí, jak se vypořádat s novým virem nebo bakterií. A stejně jako můžete podpořit svůj imunitní systém a posílit své tělo, můžete si vlastním úsilím vypěstovat psychickou odolnost.

Existují samozřejmě výjimky. Někteří lidé utrpí trauma, které změní jejich odezvu na stres a tento proces narušuje. Naše současná kultura, kde vládne pohodlí a roztěkanost, také brzdí růst naší odolnosti.

To je také jeden z důvodů, proč Florida investuje více než 21 milionů dolarů do vytvoření učebních osnov pro zvyšování odolnosti ve školách. Učební plán pomůže vyškolit rodiče a učitele a zavést výuku odolnosti u dětí.

„Jde o to, naučit se vytrvat, nikdy se nevzdávat, překonávat se a stát se vítězem, žít naplno svůj potenciál daný Bohem,“ řekla o tomto úsilí první dáma Floridy Casey DeSantisová na jedné z loňských akcí.

Cílem programu je naučit děti základním dovednostem, jako je řešení problémů, kritické myšlení, odvaha, empatie, sebeovládání, zodpovědné rozhodování a poctivost.

Je to moudrá investice.

Odolnost je spojena s lepším fyzickým zdravím, rychlejším uzdravováním a lepší celkovou pohodou. Odolný člověk se rychleji zotavuje z nevyhnutelných životních nespravedlností a snáší rychleji vzestupy a pády štěstěny. Odolnost je úzce spjata s psychologickou pružností, což je naše schopnost přizpůsobit se požadavkům přítomného okamžiku, aniž bychom ztratili ze zřetele své dlouhodobé zájmy.

Každý se setká s bolestí, utrpením a tragédiemi, ale odolní lidé nepropadají tak snadno pasivní mentalitě oběti.

„Základním aspektem odolnosti je přesvědčení, že sice nemůžete ovlivnit vše, co se vám v životě přihodí, ale že existuje mnoho věcí, které můžete změnit a které můžete ovlivnit,“ řekla Mary Alvordová, klinická psycholožka specializující se na kognitivně-behaviorální terapii v sesterské publikaci Epoch Times, American Essence.

„Lidé, kteří jsou mentálně flexibilnější, jsou šťastnější, protože dokáží zvažovat a přemýšlet o různých alternativách. Často jsou také schopni vnímat výzvu ne jako něco hrozného, ale jako příležitost ke změně,“ řekla paní Alvordová.

Některé výzkumy naznačují, že klíčovým faktorem psychické odolnosti je silná společenská podpora, a pravděpodobně je rozhodující i silná a zdravá výchova. Pokud však nemáte ani jedno, můžete si odolnost aktivně pěstovat. Pokud tak učiníte, stane se jednou z největších garancí, že lépe zvládnete všechny zkoušky a útrapy, které vám budoucnost může přinést.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.