ČTK

18. 4. 2024

Mladý rypouš, který si během posledního roku v kanadském městě Victoria vysloužil status celebrity poté, co ho obyvatelé opakovaně našli na dost nezvyklých místech včetně záhonů, městských parků či rušných ulic, se zřejmě nehodlá vzdát svých fanoušků. A to navzdory snahám ochránců přírody, kteří minulý týden více než 200kilového samečka naložili do dodávky a odvezli po klikatící se silnici dál do západní Kanady, kde ho nechali na odlehlé pláži daleko od lidí.

Ovšem Emerson, jak mu místní říkají, měl jiné plány – a během necelého týdne urazil více než 200kilometrovou trasu, jen aby se vrátil do Victorie, napsal zpravodajský server The Guardian. Zatímco obyvatelé metropole kanadské provincie Britská Kolumbie jsou nadšení, ochránci přírody jsou znepokojení, protože lidé se v přítomnosti Emersona chovají čím dál tím riskantněji – objevila se dokonce informace o skupince, která povzbuzovala dítě, aby mladého rypouše poplácalo po nose.

Emerson se narodil ve státě Washington v roce 2022 a poté, co ho opustila matka, se o něj starala skupina dobrovolníků. V loňském roce se začal objevovat na plážích kolem Victorie, kde si získal značnou popularitu. Kdykoli se objevila zpráva, že se někde vyhřívá na sluníčku, anebo usnul mezi zaparkovanými automobily, rychle se kolem něj shlukl dav s fotoaparáty.

Rypouši severní tráví většinu života ve vodě, ale vydávají se na souš kvůli páření a línání srsti. Emerson v současné době podstupuje měsíc trvající biologický proces, při kterém se zbavuje veškeré srsti a spodní vrstvy kůže. Prvního dubna byl spatřen v rušném parku; zástupci ministerstva pro rybolov a oceány vzápětí oblast obehnali výstražnou páskou a vyzvali veřejnost, aby se od rypouše držela dál – ovšem výzva se nesetkala s účinkem.

O pět dní později ho ochránci přírody odchytili a odvezli z města, aby mohl v klidu dokončit výměnu srsti. Ale jeho návrat, který ještě posílil jeho popularitu, vytvořil problematickou situaci.

I když se zatím nezdá, že by Emersona zírající davy nějak znepokojovaly, čím dál tím četnější zprávy o případech, kdy k němu lidé chodí, aby si s ním udělali selfie, anebo ho poplácali, stouply na „znepokojivou úroveň“, uvedlo ministerstvo. „Jestli bude veřejnost dál rypouše obtěžovat, někdo přijde k úhoně,“ dodalo.

Ochránci přírody proto nejspíš budou muset Emersona znovu odstěhovat, i když by pro něj bylo lepší, kdyby ho lidé nechali v klidu dokončit proces výměny srsti.

Emerson je zatím ještě mladý a se svými 220 kilogramy v podstatě drobeček; v dospělosti dosahují samci rypoušů severních váhy 1500 až 2300 kilogramů a dorůstají délky až 3,7 metru.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.