Zdenka Danková

19. 4. 2024

Slunný víkend na zámku v Litni otevřel 13. ročník festivalu Jarmily Novotné. Zaplněný sál liteňské Čechovny 13. a 14. dubna 2024 sledoval fascinující zážitek, jakým byl dramaturgicky pestrý Galakoncert hornistů České filharmonie.

„Hornové dny již našly na zámku Liteň své místo. Mistři lesních rohů se zde setkali již počtvrté. Interpretační přehlídka letos nesla poprvé podtitul Jarní akademie hornistů České filharmonie a byla zahájena opravdu velkolepě. Během víkendu proběhlo šest účastnických koncertů, při masterclasses a workshopu si hornisté z různých koutů České republiky předávali své zkušenosti a zdokonalovali techniku. V nově zrekonstruované oranžerii si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu žesťových nástrojů Brass Studia Prague včetně skvostných kousků lesních rohů,“ konstatuje za realizační tým festivalu Eliška Kofroňová.

Pod vedením Jindřicha Koláře skupina hornistů předvedla široké spektrum hry na lesní roh: od libozvučné klasiky koncertu Es-dur op. 11 Richarda Strausse v podání Hany Sapákové přes francouzskou modernu Hornového kvartetu Eugena Bozzy po překvapení večera famózně provedeného kvartetu ze symfonické básně „Z českých luhů a hájů,“ interpretované na Wagnerovy tuby.

S téměř divadelní performancí excelovala česká hornistka Kateřina Javůrková, která díky svému talentu a jedinečné interpretaci náleží mezi světové osobnosti v oblasti hry na dechové nástroje. Se svým velmi osobním přístupem sklidila obrovský aplaus plného sálu Čechovny.

Majitelka zámku Ivana Leidlová po koncertě uzavřela víkendový program na zámku: „Jsem nadšená, že se podařilo otevřít třináctou sezónu festivalu tak pestrým programem. Setkala jsem se s velmi pozitivními ohlasy. Mám ohromnou radost, že se lidé na zámek Liteň vracejí a zajímají se o jeho příběh. S hrdostí mohu říct, že se podařilo místu vrátit jeho původní atmosféru a stalo se opět místem kulturního setkávání.“

Účinkovali:

Lesní rohy: Jan Vobořil, Kateřina Javůrková, Hana Sapáková, Jindřich Kolář, Mikuláš Koska

Klavír: Alena Grešlová, Jana Jechová

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.