Vladislava Mašková

23. 4. 2024

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, v pátek oznámil rozchod se svou dlouholetou družkou a manželkou Monikou Babišovou.

„Po třiceti společných letech plných vzestupů, pádů a nezapomenutelných zážitků jsme se s Monikou rozhodli, že naše cesty se nyní rozdělují. Jako rodiče dvou úžasných dospělých dětí si nejvíce přejeme zachovat rodinnou harmonii. Děkujeme vám za pochopení a žádáme o zachování soukromí. Naše rodinné vazby zůstávají pevné, a i když se naše osobní cesty mění, naše láska a respekt k sobě a k našim dětem zůstávají stejné.“

Kdo je Monika Babišová?

Monika Babišová, rozená Herodesová, se narodila v Litoměřicích a vystudovala střední školu ekonomickou. Pracovala jako sekretářka ve firmě Lovochemie, kde se v roce 1992 seznámila s Andrejem Babišem, který byl jedním z ředitelů firmy. Vzali se až v roce 2017 a mají spolu dvě děti.

Monika Babišová je jednou z iniciátorů založení dobročinné Nadace Agrofert v roce 2011. V letech 2017–2021 stála po boku svého manžela jako druhá dáma ČR. Jako manželka premiéra jej doprovázela na různé zahraniční cesty. Jedna z nejvýznamnějších z cest byla v roce 2019, návštěva Bílého domu v USA, kde ji a manžela přijal bývalý prezident Donald Trump se svou ženou Melanií Trumpovou.

Před prezidentskými volbami v roce 2022, ve kterých byl Andrej Babiš jedním z kandidátů, se podle iDnes zmínila, že by se chtěla jako první dáma věnovat dobročinnosti: „Chtěla bych, aby za mnou něco zůstalo, aby nebyl jen Andrej skvělým prezidentem, ale i já byla aktivní první dámou.“

Monika Babišová jako „rodinný protektor“ Babišova majetku

Rozchod manželů může mít dopad i na řízení Babišových firem, nadací, fondů, majetku, jenž Forbes odhaduje na 3,5 miliardy dolarů.

V roce 2017 Babiš převedl své majetky do dvou svěřenských fondů, AB private trust I a AB private trust II. Jeho žena se stala členkou rady protektorů obou fondů, takzvaným rodinným protektorem. Funkce protektora v Babišových fondech znamená cosi jako dozorčí rada, která má právo veta. Protektor může být podle statutů z funkce odvolán zakladatelem fondu, a tím je sám Andrej Babiš.

„Protektor má právo nahlížet do všech dokladů týkajících se svěřenských fondů a po správci si je vyžádat,“ píše server iRozhlas.

Jednou nahoře a jednou dole

Babišová se po boku manžela ocitla nejen na výsluní, ale i v několika nepříjemných kauzách. Jednou je v médiích často diskutovaný případ neoprávněného získání evropských dotací pro projekt Farmy Čapí hnízdo, který už dvakrát skončil před soudem. Nebo kontroverzní koupě nemovitostí na francouzské Riviéře přes offshorové firmy, o které psal například The Gaurdian.

Jaké jsou hlavní důvody rozchodu dlouho trvajícího vztahu, můžeme jen hádat.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.