Redakce Epoch Times ČTK

a 24. 4. 2024

Česko má podle Indexu prosperity a finančního zdraví devátou nejvyšší společenskou solidaritu a důvěru v EU. K relativně dobrému výsledku přispěla ochota Čechů pomáhat. Podobného výsledku přitom dosáhlo Česko i v uplynulých letech. Integritu české společnosti naopak snižuje dlouhodobě nízká důvěra ve vládu a problém korupce. Ve zvládání korupce se Česko v evropské sedmadvacítce umístilo na 16. příčce. Index společně vytváří Česká spořitelna a datový portál Evropa v datech.

Z analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví vyplývá, že neznámému člověku v posledním měsíci pomohlo 63 procent Čechů. Lidé se navíc mohou často spolehnout i na podporu blízkých. V případě nouze se má na koho obrátit devět z deseti Čechů.

V posledních letech nicméně přibývá lidí, kteří musí spoléhat jen na sebe. „Zatímco v roce 2020 mělo 96,4 procenta Čechů na koho se obrátit, každý následující rok se podíl těchto lidí snižoval. V roce 2023 jich bylo už jen 92,7 procenta,“ uvedl Milan Mařík z projektu Evropa v datech. „Je ale pravdou, že rok 2020 byl atypický kvůli covidu a že se současné hodnoty vrátily na podobnou úroveň, na jaké byly před příchodem covid-19,“ dodal.

Podle indexu z roku 2022 mělo Česko v EU nejvyšší podíl těch, kteří se mají na koho obrátit, podle toho aktuálního se Česko propadlo na šestou pozici. Současně ale Češi často pomáhají neznámým lidem, uvádí analýza. Z dat World Giving Index 2023 vyplývá, že neznámému pomohla téměř třetina z nich. To řadí Česko v evropské sedmadvacítce na třetí místo. Zároveň se jedná o zlepšení o osm příček ve srovnání s rokem 2022.

Česko si podle indexu rovněž stojí relativně dobře v důvěryhodnosti soudnictví. Soudcům věří 65 procent obyvatel, což odpovídá 11. nejvyššímu podílu v EU. Naopak skeptičtěji se staví k vládě, které podle Eurobarometru v posledních deseti letech v průměru důvěřuje 29,1 procenta Čechů, což je 16. nejvyšší podíl v EU. Nicméně podle aktuálnějších dat z Centra pro výzkum veřejného mínění z letošního února se nynější důvěra ve vládu pohybuje pod dlouhodobým průměrem. Vládě podle nich důvěřuje 20 procent obyvatel.

„Současná důvěra vládě je relativně velmi nízká, i když historicky není zcela nejnižší. Když ale nepočítáme krátkodobé epizody spojené zpravidla s bezprostředně kulminujícími vládními nebo koaličními krizemi, tak v podstatě pouze vláda Petra Nečase v letech 2012 a 2013 na tom byla ještě hůře než stávající vláda Petra Fialy,“ uvedl Jan Červenka, analytik Centra pro výzkum veřejného mínění. Poslední pokles důvěry ve vládu započal s příchodem covidu-19 v době kabinetu Andreje Babiše (ANO), na který navázala energetická krize a vysoká inflace za Fialovy vlády.

Nejhůře z indikátorů solidarity dopadlo české vnímání korupce. Podle organizace Transparency International, která dlouhodobě problematiku sleduje, dosáhlo Česko ve vnímání korupce 12. nejhorší skóre v unii, a to konkrétně 57 bodů ze 100, přičemž vyšší hodnota odpovídá menší korupci.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.