Vladislava Mašková

24. 4. 2024

Pokud dnes zahlédnete někoho ve skautském kroji nebo se skautským šátkem na krku, nedivte se. Skauti dnes, 24. dubna, slaví svátek svého patrona svatého Jiří.

Svatého Jiří vybral za patrona zakladatel skautingu Robert Baden-Powell. Podle pověsti svatý Jiří ochránil lid země Silena a jejich princeznu před drakem, který zemi sužoval. Svatý Jiří je vyobrazován na koni s kopím v ruce, jak probodává draka. Je vnímán jako symbol odvahy, víry a vítězství dobra nad zlem. Pro skauty je vzorem pravého rytíře, bojovníka, který chrání slabé.

Ve světě se svátek slaví 23. dubna, a u nás a na Slovensku tento den připadá na 24. dubna.

Trocha historie

Skautingové hnutí odstartoval podle serveru skaut.cz tábor 20 chlapců 1907 v Británii, který pořádal pozdější zakladatel skautingu Robert Baden-Pewell. V Československu představil skauting profesor A. B. Svojsík v knize Základy junáctví z roku 1912. Skauting prošel jak obdobím růstu po první světové válce, tak i útlaku během druhé světové války a poté následně v komunistické éře. Potlačování hnutí skončilo až v listopadu 1989 po sametové revoluci, kdy opět začaly vznikat místní skautské oddíly.

Skauting jako ucelený výchovný systém

Skautská výchova se snaží vést mladé lidi k čestnosti, úctě k hodnotám a lásce k přírodě. Jeden z důležitých principů skautingu je respektování mravních hodnot a služba společnosti, dále pak seberozvoj, přebírání zodpovědnosti nebo pobyt v přírodě s kamarády a další.

Jednou ze známých osobností, které prošly skautem, je například bývalý prezident Vaclav Havel. „Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem se svým skautským oddílem také sjížděl řeky a prožíval podobná dobrodružství jako vy. Vím, co vše pro vás skauting znamená, a raduji se z toho, že jeho myšlenky jsou stále aktuální a oslovují mladé lidi. Skrze pestrý program, který skauting nabízí, získáváte dobré návyky pro život ve společnosti a svou další činností jí prokazujete nezištnou službu. Naše země takové občany potřebuje,“ cituje server skaut.cz Havlův vzkaz.

Český architekt, herec a spisovatel David Vávra pro tentýž server uvedl: „Skaut pro mě byl jedním z nejdůležitějších okamžiků života. Měl jsem velké štěstí, že mě dvouleté povolení skautu zastihlo v době největšího hledání, a to v mých 11–12 letech.

Skaut mě učil samostatnosti, soběstačnosti a soutěživosti. Zásadní ale bylo, že všechny situace byly spojeny s kamarádstvím a dobrodružstvím. Noční hlídky, mlhy, které byly trhány strašidelnými obrysy stromů. Hry u táboráku. Výlety a návraty posázavským expresem s opravdickými trempy a středoproudými chalupáři. Odkaz na českou hrdost Svojsíka a Masaryka, tajná pieta Jana Palacha v době zákazu skautingu.“

„Dodnes se scházíme. Jednou pěšky, jindy na kole nebo na kanoi. V době komunismu pro nás zazářila skautská lilie čistoty,“ dodává Vávra.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.