Redakce Epoch Times ČTK

a 29. 4. 2024

Irsko zvažuje, že kvůli nárůstu nelegální migrace z Británie přes Severní Irsko začne vracet žadatele o azyl zpět do Spojeného království. S odvoláním na dnešní prohlášení irského premiéra Simona Harrise o tom informovala agentura AFP, která zvýšené počty migrantů spojuje s plánem Londýna na deportace migrantů do Rwandy.

Podle irské vlády přichází 80 procent nelegálních přistěhovalců v poslední době do země přes pozemní hranici s britským Severním Irskem, která je otevřená v rámci mírové dohody z roku 1998.

„Každá země má právo na vlastní imigrační politiku, ale rozhodně nemám v úmyslu dopustit, aby přistěhovalecká politika kohokoliv jiného ovlivňovala integritu té naší,“ řekl irský premiér Harris. „Irsko v žádném případě nebude nikomu nabízet únikovou cestu pro řešení jeho problémů s migrací. To je zcela jasné,“ dodal.

Prohlášení šéfa irské centristické vlády přichází poté, co jeho britský protějšek Rishi Sunak na otázku týkající se vyšších počtů migrantů do Irska hovořil o „odstrašujícím účinku“ nového zákona, který má v blízké budoucnosti umožnit Británii deportace do Rwandy.

Předseda irské vlády dále zdůraznil, že jeho ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová v úterý předloží vládě své návrhy na zavedení nové politiky pro navracení migrantů do Spojeného království.

Mluvčí britské vlády v narážce na vysoké počty migrantů překonávajících Lamanšský průliv řekl deníku The Guardian, že Londýn nebude akceptovat žádné vracení žadatelů o azyl z EU přes Irsko, „dokud EU nebude souhlasit s tím, že je můžeme posílat zpět do Francie“.

Irsko, pětimilionový členský stát Evropské unie, čelí v posledních měsících problémům spojeným s ubytováním pro rostoucí množství migrantů i protipřistěhovaleckými protesty, které opakovaně doprovázelo násilí. Irská ministryně spravedlnosti v sobotu stanici RTE sdělila, že o navracení migrantů do Spojeného království bude jednat s britským ministrem vnitra Jamesem Cleverlym v pondělí při návštěvě Londýna.

Související témata

Přečtěte si také

Kvůli sněhové kalamitě varuje policie řidiče, aby nenajížděli na D1 na Vysočině

Dálnice D1 na Vysočině je dnes ráno kvůli sněhové kalamitě obtížně sjízdná, problémy v dopravě jsou i na jiných silnicích v kraji.

Pavel obdržel nominaci Červeného na ministra, plánuje s ním osobní setkání

Prezident Petr Pavel obdržel nominaci premiéra Andreje Babiše na jmenování ministra životního prostředí.

Rozhovor: Podceňování přednemocniční léčby covidu během pandemie a otázka nanovláken v rouškách

V době vyhlášení pandemie pracoval jako praktický lékař. Vzpomíná na zkušenosti s využíváním ivermektinu, jeho "pašování" ze Slovenska, či na interpelaci ministra zdravotnictví.

Přes 170.000 studentů žádá britské školy o odškodnění za výuku při covidu-19

Více než 170.000 bývalých a současných studentů požaduje odškodnění od 36 britských univerzit za to, jak probíhala výuka při pandemii nemoci covid-19. Studenti uvádí, že kvalita jejich vzdělávání neodpovídala výši zaplaceného školného.

Merz varuje před Čínou, od Trumpovy politiky se však distancuje

Německý kancléř Merz v Mnichově varoval před rostoucí mocí Číny a vyzval k posílení evropské obrany v NATO. Zároveň se však vymezil vůči hodnotové i obchodní linii administrativy Donalda Trumpa.

Jak militarizace čínské umělé inteligence přetváří hrozbu invaze na Taiwan

Umělá inteligence mění hru kolem Taiwanu: Peking testuje blokádu, sází na dezinformace a řeší boj o špičkové čipy.

Číňané z pevninské Číny zasílají přání k lunárnímu Novému roku zakladateli Falun Gongu

S příchodem lunárního Nového roku 29. ledna zaslali lidé z Číny i ze zahraničí svá přání panu Li Hongzhimu, zakladateli duchovní praxe Falun Gong.

NASA se znovu pokouší dostat lidi na Měsíc

NASA pomocí programu Artemis plánuje návrat lidí na Měsíc. Mise Artemis II, která by se měla uskutečnit v březnu tohoto roku, otestuje systémy pro budoucí přistání.

Dlouhověkost jako nový cestovatelský trend: Co obnáší a proč láká stále více lidí

Nový trend cestování za dlouhověkostí láká na testy, biohacking i pobyty v modrých zónách. Jak změní turismus v roce 2026?