Ondřej Horecký

29. 4. 2024

Právník Robert Kotzian, který se dlouhodobě zaobírá tematikou ilegální migrace do Evropy, označil nedávné odsouzení nenávistných komentářů ze strany ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) za pokus spojovat „nepřijatelné komentáře“ se všemi kritiky migrace a migračního paktu.

Vít Rakušan napsal minulý na svém profilu X: „Tohle je výsledek soustavného strašení migrací. Úplná dehumanizace debaty, ve které je i střílení do lidí normální. EU spojuje svoboda a spolupráce. EU nikdy nebude střílet do lidí na své hranici. To u nás 40 let dělali komunisti. Do západního společenství Česko vstupovalo i proto, abychom za zločiny proti nevinným lidem udělali tlustou čáru.“

Ministr je na fotografii obklopen několika komentáři ze sociálních sítí, kde uživatelé v extremisticky vyznívajících komentářích obhajují dokonce střílení migrantů. Podle Kotziana jsou však takové komentáře jen odrazem „chronické neschopnosti politiků hlavního proudu skutečně řešit migraci“.

„Vaše opakovaná hra na morální maják, váš spravedlivě rozzlobený pohled, to jsou především hanebné pokusy zneužít pár nepřijatelných komentářů k tomu, abyste oprávněné kritiky migrace a migračního paktu vyčleňoval ze slušné společnosti. Lidé jsou oprávněně rozčileni dezinformováním o migračním paktu,“ napsal na svém účtu Kotzian.

„Skvělý výsledek“?

„Kroutím hlavou, že se nestydíte moralizovat kritiky migrace pomocí několika nepřijatelných komentářů. Zlobí mě, že se nestydíte dezinformovat a ustupujete až pod tlakem médií. Kážete lidem migrační solidaritu se státy, které desetiletí problém neřešily a způsobovaly,“ napsal dále právník.

Rakušan v minulosti vynesl některé nepřesné výroky týkající se migračního paktu, které mu následně opozice i další vytýkali. Kotzian jako příklad uvádí toto ministrovo prohlášení: „V současné době je ČR zproštěna povinnosti platit solidární příspěvek ostatním státům. Považuji to za skvělý výsledek.“

Ve skutečnosti Česko této povinnosti zproštěno není, i když teoreticky může být, pokud by o to zažádalo, a to díky přijetí velkého počtu uprchlíků z Ukrajiny. Povinnost solidárních příspěvků navíc začne platit až poté, co vstoupí migrační pakt v platnost, tedy za přibližně dva roky, a vznikne v případě, že země nebude ochotna přebrat migranty z jiného státu EU zasaženého přílivem přeběhlíků.

Podle Kotziana není migrační pakt jako celek pro Česko přínosem. „Pokud migrační pakt situaci s migrací zlepší, pak jen v jednotlivostech. Ve svém celku nikoli. S ochranou hranic nemá prakticky nic společného. A především: pokud ji někde zlepší, budou to zejména jižní státy Evropské unie,“ uvedl právník a dodal, že pro Českou republiku znamená migrační pakt „prakticky jen mínus“ a představuje „obrovskou bezpečnostní hrozbu“.

Migrační pakt „je jasným vzkazem milionům migrantů čekajících na svou příležitost, že místo pro ně se nakonec najde“, dodává Kotzian.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.