Redakce Epoch Times ČTK

a 2. 5. 2024

Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pastí nainstalují v první fázi zhruba 80, odborníci je budou na jaře testovat a prověří jejich funkčnost. Speciální pasti z biologicky odbouratelného materiálu vyvinuli ve spolupráci s vědci ze Západočeské univerzity (ZČU) a Západočeského muzea v Plzni. Jako vzor jim posloužily větší pasti z Francie, jichž koupili několik, ale cena je vysoká a mají jiný koncept. „Vyvinuli jsme speciální pasti, na jejichž výrobě jsme spolupracovali s vědci z výzkumného centra Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni,“ řekl Myslík. Další se podle něj dotiskávají a po ověření jejich funkčnosti, i ve Francii, kde je sršní hodně, by se měly rozmisťovat po celé ČR.

Sršeň asijská se specializuje na lov včel a může se velice rychle šířit. Představuje značné riziko nejen pro chovy včel, ale i pro volně žijící druhy hmyzu, protože se jimi živí. Loni na podzim se v ČR našlo její první hnízdo, letos na jaře se objevily další královny, které doputovaly kamionem z Francie. Pasti by měly pomáhat k odhalení výskytu sršně, rozmísťují se v okolí dosavadních nálezů. AOPK monitoring koordinuje.

„První pasti jsme umístili společně se včelaři v blízkosti včelích úlů ve Svaté Kateřině a u Nové Hospody na Tachovsku, v Nýřanech a dalších místech. Důležité je sledovat zejména okolí dálnice D5, která je potenciálně nejrizikovějším místem,“ řekl Myslík. Včelaři je budou pravidelně kontrolovat a doplňovat návnadu. Z pastí také vyndají případně zachycené jiné druhy hmyzu.

„Pasti slouží jen jako doplněk k přímému pozorování, nemohou sršně asijské z přírody vychytat. Pokud se v nich objeví, je třeba napnout síly a pokusit se dohledat a zlikvidovat hnízdo. V pastech, které byly instalovány koncem března v Plzni, se žádné sršně asijské zatím neobjevily,“ řekl Tomáš Görner z AOPK. Nejdůležitější je podle Myslíka včasný záchyt výskytu sršně. Do monitoringu se agentura snaží zapojit nejrůznější instituce, včelaře i veřejnost. Lidé mohou hlásit podezření na výskyt sršně asijské nejlépe s fotografií na e-mail: invaznidruhy@nature.cz nebo přes aplikaci Nahlaš sršeň. „Hlášení, kterých se nám už sešlo 800, následně prověřujeme. Stále platí, že hlavním pomocníkem při objevu nových jedinců je právě pozorování veřejnosti. Tak jsme se o všech dosavadních nálezech dozvěděli,“ řekl Görner.

Uvnitř pasti, plastové budky vyrobené na 3D tiskárně, je nádobka se sladkou šťávou. Návnada je zakryta víčkem, takže sršeň ani jiný hmyz se v ní neutopí. Hlavní vletový otvor do pasti je ve tvaru nálevky. Sršeň vlétne dovnitř, ale kvůli své velikosti se ven už nedostane. Po obvodu pasti jsou rozmístěny menší výletové otvory pro drobnější hmyz.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.