Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila vláda spolu s novelou o ochraně zemědělské půdy.
„Skvělá zpráva pro české řeky a pole! Poslaneckou sněmovnou právě v třetím čtení prošla havarijní novela vodního zákona i novela o ochraně zemědělského půdního fondu. Je to průlom v české legislativě, který zabrání možnému vzniku havárií. Zároveň si nebudeme zastavovat tu nejkvalitnější zemědělskou půdu a pomůžeme v ní lépe uchovat vláhu díky krajinným prvkům. Díky všem poslancům, kteří to vidí stejně,“ uvedl ke schválení na svém profilu X ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Dle schválené předlohy by se měl vytvořit registr výpustí ze zdrojů znečištění a největší znečišťovatelé, kterých je u nás podle odhadů okolo 100 až 200, pak budou muset průběžně sledovat kvalitu vypouštěných vod.
Předloha tak reaguje na otravu Bečvy z roku 2020.
„Novelou výrazně omezujeme vznik takové havárie, výrazně zjednodušujeme a také zpřesňujeme to, aby byl odhalen viník takové havárie,“ sdělil Hladík.
Do konce roku 2025 by měl stát zmapovat prvních 2000 kilometrů řek a jejich výpusti, kde je nebezpečí havárií nejvyšší.
„Tyto výpusti nezdokumentovaných kanalizačních systémů tak představují značné riziko z pohledu potenciálního havarijního znečištění vodních toků,“ upozorňuje vláda v důvodové zprávě.
Novela dále zmiňuje i nutnost povolení pro nakládání s odpadními vodami pro celoroční tábořiště provozovaná zpravidla komerčně nebo tábořiště s vyšším počtem dětí (nad 60 dětí). Letních dětských táborů o menším počtu dětí se to netýká.
S využitím zprávy ČTK.