ČTK

5. 5. 2024

Nové údaje ukazují, že téměř 14 procent všech domů v Japonsku je prázdných. Přebytek nemovitostí přitahuje rostoucí zájem cizinců, napsal deník The Guardian.

Vládní údaje zveřejněné v úterý ukazují, že počet prázdných domů k říjnu 2023 vzrostl od předchozího průzkumu v roce 2018 o více než půl milionu. Podstatou problému je vylidňování venkova v kombinaci s tím, že mnozí z těch, kteří takové nemovitosti zdědí, v nich nemohou nebo nechtějí bydlet, renovovat je nebo je dokonce zbourat. Ani města nejsou imunní a v městských oblastech se nacházejí statisíce dlouhodobě prázdných domů.

Devět milionů prázdných nemovitostí představuje téměř 14 procent všech domů v Japonsku, i když skutečný počet může být vyšší. Výzkumný ústav Nomura odhaduje, že existuje téměř 11 milionů prázdných domů a do deseti let by jich celkem mohlo být až 30 procent.

Více než 4,4 milionu zkoumaných nemovitostí je možné pronajmout – jsou však dlouhodobě prázdné a většinou se nacházejí mimo hlavní populační centra. Stav více než 3,8 milionu objektů není znám a pouze 330.000 z devíti milionů bylo určeno k prodeji.

Prázdné pozemky jsou v Japonsku zatíženy vyššími daněmi než pozemky se stavbami, což zvyšuje finanční zátěž spojenou s bouráním starých domů a vede některé lidi k tomu, že se vyhýbají dědění nemovitostí.

Mezi cizinci však roste zájem o tento přebytek prázdných nemovitostí, zejména o tradiční domy, nabízející možnost levného a neobvyklého ubytování, prázdninových domů nebo pronájmu turistům.

Hana Sakataová a její manžel se prostřednictvím své společnosti New Heritage věnují renovaci a pronájmu domů již téměř deset let, přičemž začali s prázdninovým domem na poloostrově Izu, který byl prázdný a zchátralý. Tradiční dům ve vesnici v hornatém Naganu získali poté, co se jeho část zřítila pod tíhou neodklizeného sněhu, zatímco jeho starší majitel byl v pečovatelském zařízení.

Náklady na navrácení bývalé slávy takovým nemovitostemí jsou však obrovské, varuje Sakataová, která se s projektem tradičního domu stále potýká.

„V současné době se zejména mezi cizinci šíří velký humbuk o tom, že tyto gigantické statky jsou v Japonsku k dispozici velmi levně nebo zdarma. Ale je to obrovský závazek a není mnoho dodavatelů, kteří by je dokázali opravit – tradiční tesařské dovednosti vymírají,“ říká.

Přesto je zájem zahraničních turistů o pobyt v tradičních japonských ubytovacích zařízeních vysoký a poptávka v současné době převyšuje nabídku, poznamenává Sakataová.

Jeny, které se vůči hlavním měnám pohybují na několikaletých minimech, přispěly k rozmachu cestovního ruchu, který v březnu zaznamenal rekordní počet tří milionů zahraničních návštěvníků.

Japonsko není zdaleka jedinou zemí, která se potýká s demografickým poklesem. V sousední Jižní Koreji klesla v loňském roce porodnost na jednu ženu na rekordní minimum 0,72 dítěte, což je výrazně pod hodnotou 1,26 dítěte, kterou Japonsko zaznamenalo v roce 2022. Singapur i Tchaj-wan rovněž klesly pod jedno dítě na ženu, zatímco míra porodnosti v USA je rovněž nejnižší za posledních sto let.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...