Radovan Dluhý

7. 5. 2024

Elektrická auta jsou vybavena senzory, kamerami a dalšími technologiemi, které by šlo zneužít ke kybernetickým útokům či ke sledování uživatelů.

S přílivem čínských elektrických osobních vozidel na západní trhy se čím dál častěji na toto riziko upozorňuje.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky, Radek Špicar, v nedávném podcastu uvedl: „Čínská elektroauta nejsou jen konkurence válcující evropské automobilky, ale také možné bezpečnostní riziko.“

Ke sledování osob mohou sloužit i elektrická auta Elona Muska

Možnosti zneužití osobních dat z elektrických vozidel odhalil nedávný skandál americké automobilky Tesla.

Podle investigativní reportáže agentury Reuters si bývalí zaměstnanci americké automobilky Tesla mezi lety 2019 až 2022 posílali citlivá videa zaznamenaná kamerami v elektroautech různých majitelů. V jednom videu se například majitel elektrického vozu producíroval v garáži nahý.

Samozřejmě šlo o porušení osobních práv na soukromí.

Vedení Tesly to vysvětlilo tím, že se jednalo o zneužití procesu, který má vést ke zlepšení vozidel této automobilky.

V autoritativních režimech by se však elektronická data mohla bez jakéhokoli vysvětlení zneužít pro různé politické cíle a k potrestáni těch, kteří nesouhlasí s politikou vládnoucí elity.

Nedávno americká ministryně obchodu Gina Raimondová pro agenturu Bloomberg uvedla, že elektrická vozidla „shromažďují obrovské množství informací o řidičích, poloze vozidla a jeho okolí. Chceme, aby se všechna tato data dostala do Pekingu?“

Těmto a dalším rizikům čelíme nejen kvůli vybavení elektrických vozidel, ale také z toho důvodu, jak fungují nabíjecí stanice pro elektrobaterie.

Náchylnost nabíjecích stanic ke kybernetickým útokům

Nabíjecí stanice jsou součástí složitého systému internetu věcí napojené na různé externí sítě. Některé části tohoto systému se mohou stát terčem kybernetického útoku.

Odborníci z pěti různých zemí v nedávné studii s názvem „Analýza kybernetických rizik nabíjecích stanic elektrických vozidel“ identifikovali čtyři možné vstupy, které by mohly být napadnuty v rámci kybernetického útoku obzvláště u veřejných nabíjecích stanic. Jednalo se o konektory pro připojení k EV, terminály stojanů, terminály pro podporu stojanů a samotné internetové připojení.

Podle autorů studie by v důsledku kybernetického útoku mohlo dojít například k úniku a falsifikaci osobních dat majitele vozidla, k poškození elektrobaterií a dalších elektronických systémů vozidla či dokonce ke způsobení výpadků energetické sítě.

Tuto hrozbu pro energetickou síť potvrdila také americká vládní agentura pro energetiku s názvem Sandia.

Čínská dominance v produkci elektrických aut a baterií roste

Čínští producenti elektrobaterií a elektrických vozidel, firmy CATL a BYD, získávají ve světě stále důležitější postavení.

Například v posledním čtvrtletí 2023 čínský BYD prodal 526 tisíc čistě elektrických osobních vozidel. Pro srovnání: Tesla jich celosvětově dodala jen necelých 485 tisíc.

Obě čínské firmy dohromady pokrývají takřka polovinu celosvětové produkce elektrobaterií. A podle amerického geopolitického časopisu Foreign Policy by tito čínští giganti mohli brzy ovládat také nabíjecí stanice pro elektroauta.

Čínský bateriový systém na ukládání energie (BESS), který se dnes běžně používá u obnovitelných zdrojů energií, by se mohl začít používat i u nabíjecích stanic.

Přitom britská firma Aon zabývající se analýzou rizik identifikovala v operačních technologiích systému BESS celou řadu nedostatků. To by podle odborníků mohlo vést k dalšímu zvýšení rizik kybernetických útoků u nabíjecích stanic.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...