Redakce Epoch Times

7. 5. 2024

Do evropských voleb zbývá jen měsíc a u této příležitosti se Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) ptala kandidujících politických stran a hnutí na pět otázek týkajících se postoje k informacím, cenzuře, svobodě projevu a související legislativy EU, které mohou být pro voliče důležité při jejich rozhodování.

Sada těchto otázek je zároveň „předzvěstí“ konference SOSP nazvané „Přežije svoboda slova boj s dezinformacemi?“, které se 21. května může účastnit široká veřejnost a na kterou jsou kromě řady politických kandidátů přizváni také zástupci médií a odborníci z oboru.

První otázka ze série, kterou dala SOSP spolu s odpověďmi deníku Epoch Times k dispozici, zní: „Jaké jsou podle vás nejvážnější hrozby pro svobodu projevu a pluralitní demokracii v EU?

Než se dostaneme k odpovědím, SOSP k osloveným dodává, že dostali na vyjádření tři týdny, a že „představitelé Pirátů (lídr kandidátky Marcel Kolaja), STAN (vedení strany, lídr kandidátky Danuše Nerudová, Jan Farský) a SocDem (předseda strany Michal Šmarda a lídr kandidátky Lubomír Zaorálek) neodpověděli ani po urgenci“.

SPOLU

Hrozeb je vícero, ale tou největší je autocenzura. I když ve většině zemí EU nehrozí přímo trestněprávní postihy, jsou i zcela legitimní, většinové, a ještě před pár lety všeobecně uznávané názory ostrakizovány jako nepřijatelné. Tak triviální otázka jako kolik máme pohlaví, je najednou politicky nekorektní. Tady je to pak o osobní statečnosti. Jsem ochotný říkat věci, za něž „dostanu“? Vzpomínám si na příklad Jardy Kubery. Ten se nikdy nebál říkat, co si myslí. Popřál bych nám všem více odvahy.

Garanti: Alexandr Vondra (místopředseda ODS a lídr kandidátky), Luděk Niedermayer (europoslanec a kandidát č.3 za Top09) a Tomáš Zdechovský (europoslanec a kandidát č.4 za KDU-ČSL).

ANO

Ochrana svobody slova je pro ANO klíčová nejen na domácí půdě, ale také v celé EU. Bohužel se v současné době stále častěji ve společnosti setkáváme s nálepkováním těch, kteří mají odlišný názor a jsou označováni za „dezinformátory“. Tento přístup pak vede nejen k prohlubování příkopů ve společnosti, ale také k vyřazení některých skupin obyvatel z veřejné diskuse. Současným největším problémem, se kterým se na toto téma potýkáme, je vylučování odlišných názorů ze společnosti skrze nálepkování, což není boj s dezinformacemi, ale prostá cenzura.Garant: Ondřej Knotek (europoslanec, kandidát č.3)

SPD – Trikolora

Za nejvážnější hrozbu považujeme snahy omezovat svobodu projevu pod pláštíkem boje s dezinformacemi a nenávistnými projevy (hate speech).

Garanti: Petr Mach (SPD, lídr kandidátky), Zuzana Majerová (předsedkyně Trikolory, kandidátka č.3)

Přísaha – Motoristé sobě

Pluralitní demokracii ohrožuje a potlačuje už samotná podstata EU, která trpí geneticky vrozeným, často diskutovaným demokratickým deficitem. Ale to by bylo téma na politologický esej, nikoli na krátkou anketní odpověď.

Tam, kde je ubíráno demokracie, logicky hrozí, že jako první bude obětována právě svoboda projevu. Pravda totiž musí být jen jedna, ta oficiální. Bez jediné oficiální pravdy bychom si snad mohli přestat myslet, že globální oteplování a klimatické změny dnes způsobuje výlučně člověk, a již ne například miliony let působící astronomická cyklická proměnlivost slunečního záření na severní polokouli planety Země.

V tomto ohledu je zcela výmluvná věta z tzv. Evropského klimatického paktu (COM, 9.12.2020), kde se píše, že „občany, kteří změnu klimatu popírají, pochybují o ní, nebo zdržují opatření, je nutné v rámci konstruktivního a otevřeného dialogu vycházejícího z vědeckých důkazů přesvědčit o správnosti oficiální linie”. Za komunismu se podobné věty užívaly v duchu tzv. VTR, neboli marxistické vědecko-technické revoluce. Jak to tehdy se svobodou slova vypadalo, to asi víme všichni.

Garanti: Petr Macinka (předseda strany Motoristé sobě) a Antonín Staněk (Přísaha, kandidát č.3)

PRO

Je to celkový trend progresivních liberálů na řízení společnosti i jednotlivce ve stylu „my ti nejlépe řekneme, co smíš a co nesmíš a tím tě zbavíme nadbytečné odpovědnosti za sebe i společnost. Samozřejmě se také budeš muset vzdát řady svých práv…“

Garant: Marek Zeman (místopředseda PRO, kandidát č.2)

Svobodní

Nejvíce nyní ohrožuje svobodu projevu boj s dezinformacemi, autocenzura, která pramení z toho, že se lidé bojí získat za svůj názor nelichotivé nálepky, nové evropské regulace, které utahují svobodě slova šrouby, a postupující ideologizace.

Garant: Libor Vondráček (předseda strany a lídr kandidátky)

Kompletní sadu odpovědí najdete na webu SOSP.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...