ČTK

7. 5. 2024

Řídící středisko dnes kvůli technické závadě na nosné raketě Atlas V odložilo první let vesmírné lodi Starliner společnosti Boeing se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), oznámily tiskové agentury. Odpočítávání ke dlouho očekávanému startu se zastavilo dvě hodiny před plánovaným vzletem z floridského mysu Canaveral. Další příležitost pro start se naskytne v pátek.

Příprava na start byla podle agentury AP zastavena v okamžiku, kdy se astronauti – 61letý velitel Barry „Butch“ Wilmore a 58letá pilotka Sunita Williamsová – připoutávali ke křeslům ve vesmírné lodi. Následně jim technici pomohli bezpečně vystoupit z modulu a odvezli je v dodávce pryč ze startovací rampy směrem ke komplexu, kde budou čekat na další let.

Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu, uvedl výrobce rakety, společný podnik Boeingu a Lockheed Martin United Launch Alliance (ULA). „Prioritou NASA je bezpečnost,“ okamžitě zareagoval šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson. Šéf ULA Tory Bruno uvedl, že ventil kontrolující tlak paliva slyšitelně „bzučel“. Stejného zvuku si technici všimli i při předchozích misích bez posádky, v souladu s přísnějšími pravidly pro let astronautů ale tentokrát řídící středisko let odložilo.

Příležitost pro další start byla podle agentury Reuters stanovena na dnešní a čtvrteční večer, nakonec se nový pokus ale uskuteční nejdříve v pátek večer místního času, tedy v noci z pátku na sobotu SELČ.

Mise, jejíž náklady za roky vývoje a po dlouholetých odkladech testovacích letů překročily stanovený rozpočet o více než miliardu dolarů, je předstupněm pro schválení kosmického plavidla pro pravidelné komerční lety. Boeing, který se v sektoru letecké dopravy potýká s četnými krizemi, se se Starlinerem pokouší konkurovat společnosti SpaceX a jejímu modulu Crew Dragon. Ten je od roku 2020 jediným prostředkem, jak dostat astronauty NASA z amerického území na oběžnou dráhu.

Při prvním testovacím letu bez posádky v roce 2019 se nepodařilo Starliner vynést na správnou oběžnou dráhu, a tak ani nezakotvil u ISS. Později musel výrobce řešit potíže s padáky, zpomalujícími přistání lodi.

NASA se snaží vytvořit široké portfolio soukromých společností, které pro něj budou vynášet astronauty do vesmíru. Komerční plavidla posádky dopraví nejen na ISS, ale do budoucna i v rámci programu Artemis na Měsíc a nakonec podle nejambicióznějších plánu i na Mars.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...