Redakce Epoch Times ČTK

a 8. 5. 2024

Izraelská armáda včera zahájila operace na východě Rafáhu, který leží na jihu Pásma Gazy a kde žije na 1,4 milionu Palestinců, z nichž většina tam utekla od října před boji v jiných částech pásma. Izraelští vojáci obsadili také přechod Rafáh, jímž se do oblasti dostává humanitární pomoc, což odsoudili Egypt či generální tajemník OSN António Guterres a šéf diplomacie EU Josep Borrell. V Káhiře včera odpoledne začala další jednání o příměří, jichž se účastní delegace hnutí Hamás a Izraele a prostředníci z Kataru, Spojených států a Egypta.

Izraelská armáda včera ráno oznámila, že v noci zahájila operaci v některých oblastech na východě Rafáhu, a akci označila za „omezenou operaci“. Někteří ji ale považují za začátek dlouho avizované ofenzivy v Rafáhu, která má podle izraelské vlády za cíl zničit poslední skupiny bojovníků Hamásu, s nímž vede židovský stát od října válku. Izraelská vláda tvrdí, že bez rozsáhlé pozemní invaze v Rafáhu nemůže dosáhnout svého hlavního cíle – zničení Hamásu.

Spojeným státům Izrael sdělil, že operace v Rafáhu je pouze „omezená“, řekl včera mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Podle něj nejde o avizovanou rozsáhlou pozemní operaci, před níž varoval prezident Joe Biden, nýbrž o akci s cílem zabránit Hamásu v pašování zbraní do Gazy. „Naším závěrem je, že rozsáhlejší vojenská operace (v Rafáhu) nezačala, ale to se samozřejmě může změnit,“ řekl mluvčí americké diplomacie Matthew Miller.

Nynější izraelská operace v Rafáhu, který už od října armáda ostřelovala, ač ne tak intenzivně jako ostatní oblasti Pásma Gazy, začala ani ne 24 hodin poté, co vojáci začali vyzývat civilisty v oblasti, aby odešli do podle nich bezpečné humanitární zóny u pobřeží a u města Chán Júnis. Podle humanitárních organizací ovšem ani tato oblast není bezpečná a nemá dostatečnou infrastrukturu pro tak velký počet lidí. Evakuace se zatím týká východní části Rafáhu a asi 100 000 lidí.

Izraelští vojáci včera také obsadili palestinskou stranu přechodu Rafáh na hranici s Egyptem; přechod poté uzavřeli. Izraelská vláda se domnívá, že právě z okolí přechodu Rafáh byly v neděli vypáleny rakety na izraelský přechod Kerem Šalom. Při útoku, k němuž se přihlásil Hamás, zemřeli čtyři izraelští vojáci. Už v neděli Izrael uzavřel i přechod Kerem Šalom, který vedle Rafáhu jediným místem, přes nějž na jih Pásma Gazy mířila humanitární pomoc. Přes Rafáh se dostávalo každý den i několik desítek zraněných a nemocných do egyptských nemocnic.

Uzavření obou přechodů podle úřadu OSN pro humanitární pomoc zhorší už tak katastrofální humanitární situaci v Gaze. K jejich okamžitému otevření vyzval generální tajemník OSN António Guterres. Obsazení přechodu Rafáh kritizoval i Egypt, Turecko či Jordánsko. „Místo toho, aby dala šanci jednání o propuštění rukojmích a o příměří, izraelská vláda obsadila přechod Rafáh a uzavřela jej pro humanitární pomoc hladovějícím Gazanům,“ řekl jordánský ministr zahraničí Ajmán Safádí.

Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že izraelská operace přišla v době, kdy se pozitivně vyvíjely rozhovory o „ukončení destrukce a masakrů v Gaze“. Hamás v pondělí večer oznámil, že souhlasí s návrhem na příměří, který předložili egyptští a katarští zprostředkovatelé. Izrael ale návrh odmítl s tím, že se obsahuje řadu nových a pro něj nepřijatelných prvků. Podle deníku The New York Times jsou ale odchylky od předchozího návrhu Izraele a USA omezené a arabští vyjednavači změny konzultovali se šéfem CIA Williamem Burnsem. Včera odpoledne začala v Káhiře další jednání o příměří, jichž se účastní delegace Hamásu a Izrael a jejich zprostředkovatelé z Kataru, Spojených států a Egypta.

Jednání o příměří se vedou neúspěšně od prosince. Před tím se podařilo vyjednat jedno příměří v této válce, během něhož koncem listopadu Hamás propustil stovku rukojmích výměnou za asi 250 palestinských vězňů. Palestinští ozbrojenci drží v Pásmu Gazy stále na 130 lidí, které unesli při útoku na Izrael, kde 7. října zabili na 1200 lidí. Několik desítek rukojmích ale už zřejmě v zajetí zemřelo. Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy si podle úřadů kontrolovaných Hamásem od října vyžádala na 34.800 palestinských obětí a přes 78.200 zraněných z řad Palestinců.

V různých zemích pokračují akce na podporu Palestinců. Nizozemská policie včera brzy ráno rozehnala propalestinskou demonstraci před Amsterodamskou univerzitou. Desítky propalestinských aktivistů dočasně obsadily dvůr berlínské Svobodné univerzity, jejíž vedení kvůli tomu přivolalo policii. Vchod do historických prostor pařížského francouzského Institutu politických studií (Sciences Po) včera nakrátko opět zablokovali studenti, kteří se také shromáždili na podporu Palestinců.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.