Arabský poloostrov opět zasáhly rozsáhlé povodně. Po Spojených arabských emirátech (SAE) čelila minulý týden přívalům vody i Saúdská Arábie.
V tomto kontextu je na místě zmínit, že obě země jsou zapojené do projektů ovlivňování počasí. O možných souvislostech mezi povodněmi a manipulací s počasím v SAE jsme psali nedávno. Mohlo osévání mraků přivodit nedávné záplavy i v Saúdské Arábii?
Kvůli osévání mraků nakoupila Saúdská Arábie i nová letadla
Podle agentury Arab News Saúdská Arábie experimentovala s oséváním mraků již v devadesátých letech minulého století. Oficiální projekt ovlivňování počasí však tato země zahájila v roce 2022. Letadla začala osévat mraky především v blízkosti měst Rijád, Qassim a Hail.
Cílem tohoto projektu je zvýšit roční srážky o 10 až 20 %. Saudské Arábii pomáhá ovlivňovat počasí také americká univerzita v Severní Dakotě.
Že se jedná o seriózní plán, potvrzuje i nákup pěti zbrusu nových letadel upravených pro osévání mraků od amerického výrobce Textron Aviation.
„Jsme pyšní na to, že AvMet vybral flotilu našich letadel typu Beechcraft King Air, aby podpořil Národní meteorologické centrum Království Saúdské Arábie,“ uvedl Bob Gibbs, viceprezident společnosti Textron Aviation.
Podle agentury Saudi Press Saúdská Arábie v roce 2023 zrealizovala v rámci osévání mraků 451 letů o celkovém počtu 1 424 hodin. A podle odhadů vygenerovala kolem 4 miliard m³ dešťové vody.
Osévání mraků funguje nejlépe při mracích
Mohammed Mahmoud, ředitel Programu pro vodu a klima na Institutu pro střední východ, pro agenturu Al Arabiya English uvedl, že osévání mraků je podmíněno existencí vodou nasycených mraků. A dodává, že se podmínky pro úspěšné osévání mraků v Saúdské Arábii lepší. A to prý z důvodu vyšší vlhkosti vzduchu způsobených klimatickými změnami.
„Samozřejmě vše má své pro a proti a od toho jsou různé programy, aby se to mohlo řídit,“ řekl Mahmoud.
„Abychom se v budoucnu vyhnuli potencionálním povodním, Saúdská Arábie se musí rychle adaptovat. To zahrnuje lepší drenáže, povodňové kontroly, různé nádrže pro podzemní vodu a prostředky pro osévání mraků,“ pokračoval Mahmoud.
Extrémy počasí by mohly být kvůli ovlivňování počasí pravidelnější
Johan Jaques, hlavní meteorolog u společnosti Kisters zaměřující se na environmentální technologie, po nedávných povodních v SAE pro časopis Newsweek sdělil, že „kdykoli zasahujeme do přírodních srážkových procesů, vyvoláme řetězec události, nad kterými nemáme úplnou kontrolu“.
„Povodně v Dubaji jsou velkým varováním, k jakým nepředvídatelným důsledkům může dojít, když používáme technologie, které mění počasí,“ upozornil Jaques.
Podle Světové meteorologické organizace se v roce 2015 modifikace počasí využívala ve více než 50 zemích světa. Je tedy pravděpodobné, že by k podobným extrémům počasí, které nedávno zažily v SAE či Saúdské Arábii, mohlo v blízké budoucnosti docházet častěji.