Radovan Dluhý

9. 5. 2024

Arabský poloostrov opět zasáhly rozsáhlé povodně. Po Spojených arabských emirátech (SAE) čelila minulý týden přívalům vody i Saúdská Arábie.

V tomto kontextu je na místě zmínit, že obě země jsou zapojené do projektů ovlivňování počasí. O možných souvislostech mezi povodněmi a manipulací s počasím v SAE jsme psali nedávno. Mohlo osévání mraků přivodit nedávné záplavy i v Saúdské Arábii?

Kvůli osévání mraků nakoupila Saúdská Arábie i nová letadla

Podle agentury Arab News Saúdská Arábie experimentovala s oséváním mraků již v devadesátých letech minulého století. Oficiální projekt ovlivňování počasí však tato země zahájila v roce 2022. Letadla začala osévat mraky především v blízkosti měst Rijád, Qassim a Hail.

Cílem tohoto projektu je zvýšit roční srážky o 10 až 20 %. Saudské Arábii pomáhá ovlivňovat počasí také americká univerzita v Severní Dakotě.

Že se jedná o seriózní plán, potvrzuje i nákup pěti zbrusu nových letadel upravených pro osévání mraků od amerického výrobce Textron Aviation.

„Jsme pyšní na to, že AvMet vybral flotilu našich letadel typu Beechcraft King Air, aby podpořil Národní meteorologické centrum Království Saúdské Arábie,“ uvedl Bob Gibbs, viceprezident společnosti Textron Aviation.

Podle agentury Saudi Press Saúdská Arábie v roce 2023 zrealizovala v rámci osévání mraků 451 letů o celkovém počtu 1 424 hodin. A podle odhadů vygenerovala kolem 4 miliard m³ dešťové vody.

Osévání mraků funguje nejlépe při mracích

Mohammed Mahmoud, ředitel Programu pro vodu a klima na Institutu pro střední východ, pro agenturu Al Arabiya English uvedl, že osévání mraků je podmíněno existencí vodou nasycených mraků. A dodává, že se podmínky pro úspěšné osévání mraků v Saúdské Arábii lepší. A to prý z důvodu vyšší vlhkosti vzduchu způsobených klimatickými změnami.

„Samozřejmě vše má své pro a proti a od toho jsou různé programy, aby se to mohlo řídit,“ řekl Mahmoud.

„Abychom se v budoucnu vyhnuli potencionálním povodním, Saúdská Arábie se musí rychle adaptovat. To zahrnuje lepší drenáže, povodňové kontroly, různé nádrže pro podzemní vodu a prostředky pro osévání mraků,“ pokračoval Mahmoud.

Extrémy počasí by mohly být kvůli ovlivňování počasí pravidelnější

Johan Jaques, hlavní meteorolog u společnosti Kisters zaměřující se na environmentální technologie, po nedávných povodních v SAE pro časopis Newsweek sdělil, že „kdykoli zasahujeme do přírodních srážkových procesů, vyvoláme řetězec události, nad kterými nemáme úplnou kontrolu“.

„Povodně v Dubaji jsou velkým varováním, k jakým nepředvídatelným důsledkům může dojít, když používáme technologie, které mění počasí,“ upozornil Jaques.

Podle Světové meteorologické organizace se v roce 2015 modifikace počasí využívala ve více než 50 zemích světa. Je tedy pravděpodobné, že by k podobným extrémům počasí, které nedávno zažily v SAE či Saúdské Arábii, mohlo v blízké budoucnosti docházet častěji.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.