Radovan Dluhý

9. 5. 2024

Arabský poloostrov opět zasáhly rozsáhlé povodně. Po Spojených arabských emirátech (SAE) čelila minulý týden přívalům vody i Saúdská Arábie.

V tomto kontextu je na místě zmínit, že obě země jsou zapojené do projektů ovlivňování počasí. O možných souvislostech mezi povodněmi a manipulací s počasím v SAE jsme psali nedávno. Mohlo osévání mraků přivodit nedávné záplavy i v Saúdské Arábii?

Kvůli osévání mraků nakoupila Saúdská Arábie i nová letadla

Podle agentury Arab News Saúdská Arábie experimentovala s oséváním mraků již v devadesátých letech minulého století. Oficiální projekt ovlivňování počasí však tato země zahájila v roce 2022. Letadla začala osévat mraky především v blízkosti měst Rijád, Qassim a Hail.

Cílem tohoto projektu je zvýšit roční srážky o 10 až 20 %. Saudské Arábii pomáhá ovlivňovat počasí také americká univerzita v Severní Dakotě.

Že se jedná o seriózní plán, potvrzuje i nákup pěti zbrusu nových letadel upravených pro osévání mraků od amerického výrobce Textron Aviation.

„Jsme pyšní na to, že AvMet vybral flotilu našich letadel typu Beechcraft King Air, aby podpořil Národní meteorologické centrum Království Saúdské Arábie,“ uvedl Bob Gibbs, viceprezident společnosti Textron Aviation.

Podle agentury Saudi Press Saúdská Arábie v roce 2023 zrealizovala v rámci osévání mraků 451 letů o celkovém počtu 1 424 hodin. A podle odhadů vygenerovala kolem 4 miliard m³ dešťové vody.

Osévání mraků funguje nejlépe při mracích

Mohammed Mahmoud, ředitel Programu pro vodu a klima na Institutu pro střední východ, pro agenturu Al Arabiya English uvedl, že osévání mraků je podmíněno existencí vodou nasycených mraků. A dodává, že se podmínky pro úspěšné osévání mraků v Saúdské Arábii lepší. A to prý z důvodu vyšší vlhkosti vzduchu způsobených klimatickými změnami.

„Samozřejmě vše má své pro a proti a od toho jsou různé programy, aby se to mohlo řídit,“ řekl Mahmoud.

„Abychom se v budoucnu vyhnuli potencionálním povodním, Saúdská Arábie se musí rychle adaptovat. To zahrnuje lepší drenáže, povodňové kontroly, různé nádrže pro podzemní vodu a prostředky pro osévání mraků,“ pokračoval Mahmoud.

Extrémy počasí by mohly být kvůli ovlivňování počasí pravidelnější

Johan Jaques, hlavní meteorolog u společnosti Kisters zaměřující se na environmentální technologie, po nedávných povodních v SAE pro časopis Newsweek sdělil, že „kdykoli zasahujeme do přírodních srážkových procesů, vyvoláme řetězec události, nad kterými nemáme úplnou kontrolu“.

„Povodně v Dubaji jsou velkým varováním, k jakým nepředvídatelným důsledkům může dojít, když používáme technologie, které mění počasí,“ upozornil Jaques.

Podle Světové meteorologické organizace se v roce 2015 modifikace počasí využívala ve více než 50 zemích světa. Je tedy pravděpodobné, že by k podobným extrémům počasí, které nedávno zažily v SAE či Saúdské Arábii, mohlo v blízké budoucnosti docházet častěji.

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.