Radovan Dluhý

22. 4. 2024

Povodně, které minulý týden zasáhly Spojené arabské emiráty (SAE), zaplavily dálnice, zničily tisíce domů a zastavily provoz jednoho z nejrušnějších letišť světa. Během pár dnů na některých místech SAE spadlo až 25 cm dešťových srážek. Přitom roční úhrn srážek je v této zemi v průměru do 20 cm.

Někteří odborníci přičítají extrémní deště záměrnému ovlivňování počasí.

Dlouhá historie osévání mraků a možné souvislosti s dalšími záplavami

Nebylo by to poprvé, kdy se osévání mraků mohlo stát příčinou katastrofických povodní. Vzpomeňme záplavy v anglickém městečku Lynmouth v roce 1952 či v australské Tasmánii v roce 2016. Podle oficiálních dokumentů se v obou případech prokázalo, že byly mraky před povodněmi opravdu letadly ‚očkovány‘.

Osévání mraků má dlouhou historii. Irving Langmuir, laureát Nobelovy ceny za chemii, již koncem 30. let minulého století doporučil americké vládě se touto metodou zabývat, protože má podle jeho slov obrovský potenciál.

„Co se týče uvolněné energie, 30 miligramů jodidu stříbrného může za optimálních podmínek vyvolat energii, která se rovná výbuchu jedné atomové bomby,“ vzpomínal na ono doporučení plátek Charleston Daily Mail v článku z roku 1950.

Langmuir se v roce 1947 stal členem vědeckého týmu, který ve spolupráci s americkou společností General Electric zahájil vládní Projekt Cirrus. Záměrem tohoto projektu bylo manipulovat s počasím právě pomocí osévání mraků.

A je obecně známo, že SAE tuto metodu s cílem vyvolat pravidelné srážky používají.

Osévání mraků v Emirátech

Podle nedávno zveřejněné reportáže na internetovém serveru idnes.cz, Spojené arabské emiráty od roku 2001 věnují osévání mraků kolem tisíc hodin ročně. Z letadel vypouštějí jodid stříbrný či chlorid sodný potažený oxidem titaničitým.

Oxid titaničitý podle Světové zdravotnické organizace patří mimochodem do skupiny možných karcinogenů.

Chemické částice, které se vpraví do mraků, kondenzují vodní páru v podobě ledových krystalků a na zem dopadají jako dešťové kapky.

Samozřejmě se nabízí otázka, jestli k osévání mraků došlo i v období bouře, která v SAE napáchala tolik škod.

Úřady nejprve osévání mraků potvrdily, později ho popřely

Dr. Ahmed Habib, meteorolog z Národního centra pro meteorologii ve SAE (NCM), pro agenturu Bloomberg sdělil, že v pondělí a úterý letadla opravdu vzlétla s cílem využít příznivé mrakové útvary. Ve středu pak NCM informovalo, že k osévání mraků došlo jen v neděli a v pondělí.

Pro CNBC ale NCM uvedlo, že „k žádnému osévání mraků před či během bouře nedošlo“.

Odborníci se neshodují

Maarten Ambaum, profesor z University of Reading si nemyslí, že by osévání mraků v Emirátech způsobilo povodně.

„Osévání mraků, určitě v Emirátech, se používá pro mraky, které normálně nevyprodukují déšť… Za normálních podmínek byste tímto způsobem nezpůsobili takovou bouři,“ uvedl Ambaum.

Na druhou stranu Johan Jaques, hlavní meteorolog u společnosti Kisters zaměřující se na environmentální technologie, sdělil pro časopis Newsweek, že „kdykoli zasahujeme do přírodních srážkových procesů, vyvoláme řetězec události, nad kterými nemáme úplnou kontrolu.“

Jaques pokračoval: „Povodně v Dubaji jsou velkým varováním, k jakým nepředvídatelným důsledkům může dojít, když používáme technologie, které mění počasí.“

V této souvislosti je důležité zdůraznit, že SAE v rámci ovlivňování počasí nevyužívají jen metodu osévání mraků. Povodně mohly způsobit také laserové drony.

Laserové drony a možnost výskytu povodní

Laserové drony se v SAE podle agentur CBS NewsForbes používají již několik let. Drony vypouští do mraků elektrický výboj, který shlukuje kapénky deště. Ty se za optimálních atmosférických podmínek mohou transformovat na déšť.

NCM v roce 2021 zveřejnil dvě videa s vydatnými dešti (zdezde), která měla podle Business Insider prokázat a předvést účinnost laserových dronů při vyvolání srážek.

Ve vyjádřeních pro Business Insider kritici varují, že by tato technologie, která využívá pro ovlivňování počasí laserové drony, mohla způsobit v budoucnu masivní povodně.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...