Radovan Dluhý

18. 3. 2024

Na přelomu února a března proběhlo v Nairobi 6. Environmentální shromáždění OSN (United Nations Environment Assembly – UNEA). Delegáti diskutovali také problematiku geoinženýrství.

Některé země UNEA požadovaly plošný zákaz geoinženýrství. Tento návrh nakonec neprošel. Nicméně, delegáti se nedohodli ani na podmínkách regulace geoinženýrství.

Pokusy o zastínění slunce tak budou v mezičase pravděpodobně pokračovat.

Vypouštění chemikálií do atmosféry s cílem ochladit planetu

Nejvíce diskutovanou metodou geoinženýrství je strategie Řízení solární radiace (SRM). S cílem zastínit slunce a snížit globální teploty odborníci doporučují vypouštět do atmosféry ročně desítky milionů tun různých chemikálií. Například oxidy síry či hliníku. Vědci věří, že aerosoly by byly schopné odrážet sluneční záření zpátky do vesmíru. Podobně jako prach ze sopečných výbuchů by tyto chemikálie mohly způsobit ochlazení planety.

Návrh o zákazu geoinženýrství na UNEA předložily některé africké země. Podporu získaly u Mexika, Kolumbie či Pákistánu. Proti návrhu byly především Spojené státy a Saudská Arábie.

Neprošla ani varianta, kterou představilo Švýcarsko s podporou Evropské unie. Jednalo se o vytvoření expertní skupiny pod záštitou Agentury OSN pro životní prostředí (UNEP), která by na geoinženýrské experimenty dohlížela. UNEP již podobný krok navrhoval minulý rok.

„Jednohlasně navrhujeme, aby vypouštění aerosolů do stratosféry bylo systematicky regulováno,“ napsali ve zprávě z roku 2023 odborníci z UNEPu.

Je nutné podotknout, že v Nairobi delegáti neřešili jen hypotetické geoinženýrské experimenty. Ve Spojených státech a Velké Británii se totiž před pár lety s vypouštěním aerosolů do atmosféry reálně začalo.

Americký startup a britský projekt SATAN

V roce 2022 americký startup Make Sunsets a britský vědec Andrew Lockley ve spolupráci s firmou Astrotech nezávisle na sobě vypustili do stratosféry balóny plné oxidů síry. Oba dva experimenty vyvolaly rozruch a nevoli.

Vláda Mexika reagovala na test amerického startupu, který částečně proběhl i nad mexickým územím okamžitým zákazem geoinženýrství.

Lockleyho pokusy odsoudili odborníci především kvůli netransparentnosti. Atmosférický vědec z Cornellovy univerzity, Daniele Visioni, se od výzkumu okamžitě distancoval.

„Tvůj [experiment] celkově ohrožuje jakoukoliv legitimitu [geoinženýrství]… nechci s tím být spojovaný,“ napsal Visioni.

Harvardský vědec, David Keith, se podivoval také nad názvem Lockleyho projektu: „Pokud vám jde o seriózní experiment, tak ho přece nenazvete zkratkou SATAN,“ řekl Keith.

Plný název britského experimentu je Transport aerosolu do stratosféry a jeho nukleace, (anglicky Stratospheric Aerosol Transport and Nucleation), zkráceně SATAN.

Je velmi pravděpodobné, že experimenty Lockleyho a amerického startupu otevřou dveře dalším geoinženýrským projektům.

Harvardský projekt podporovaný Gatesem musel být odložen

V roce 2021 výzkumníci z Harvardské univerzity připravovali vypustit balóny plné síry ve Švédsku. Tento projekt finančně podporovaný Billem Gatesem však musel být na základě tlaků původních obyvatel (Saami) a environmentálních organizací zrušen.

„Mohli bychom nyní projekt uskutečnit ve Spojených státech, ale nevíme přesně, kdy,“ řekl Keith pro Thomson Reuters Foundation.

Dalším kandidátem pro vypouštění chemikálií do stratosféry by mohla být například izraelská firma Stardust Solutions.

„Od dvou investorů jsme už získali 15 miliónů dolarů. A během několika měsíců plánujeme začít s experimenty,“ sdělil generální ředitel společnosti Yanai Yedvab pro Wall Street Journal. Yedvab byl jedním z předních vědců Komise pro atomovou energii v Izraeli. Podle WSJ Yedvab odmítl sdělit druh chemických částic, které do atmosféry Stardust Solutions plánuje vypustit.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu
Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu

Americký prezident Joe Biden dnes krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ) přivítal v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.