Radovan Dluhý

15. 5. 2024

Ve španělském Madridu s velkou pravděpodobností proběhne koncem května (30. května – 2. června 2024) jednání skupiny s názvem Bilderberg, kterého se tradičně zúčastní světová elita politiky a byznysu.

Informovaly o tom minulý týden švédské noviny Nya Tider s odvoláním na elektronickou komunikaci mezi investiční společností Investor AB a švédskou ministryní Jessikou Rosswallovou.

Marcus Wallengerg, místopředseda společnosti Investor AB, který je také členem řídícího výboru skupiny Bilderberg, totiž Rosswallovou na letošní konferenci mailem pozval.

Termín a místo konference včera potvrdila i španělská La Gaceta. Jelikož se jednání skupiny Bilderberg poprvé uskutečnilo v roce 1954, jedná se tedy o kulaté 70. setkání.

Jednání Bilderbergu jsou zahalena „tajemstvím“

Podle The Guardian jednání Bilderberg skupiny probíhají bez veřejného záznamu za zavřenými dveřmi a bez účasti médií.

Neexistuje žádný podrobný program, nejsou navrhována žádná usnesení, nehlasuje se a nejsou vydávána politická prohlášení. Bilderberg všechny informace týkající se srazů úzkostlivě tají.

To potvrdil i jeden z českých zástupců jednání, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (nyní již zesnulý), který se zúčastnil Bilderbergu v roce 2008.

„Bilderberg je setkání velice zajímavé, probírají se tady různé problémy na světě, ale to vždycky za předpokladu, že se o tom nemluví. Je to soukromé setkání bilderbergů,“ řekl Schwarzenberg.

Britský Guardian se ale zamýšlí nad tím, jestli občany zvolení politici přece jen nenesou zodpovědnost informovat média a veřejnost o obsahu jednání, kterého se účastní „kapitáni“ světového byznysu.

Veřejnost není informována o výsledcích jednání mezi politiky a byznysem

Minulý rok Bilderberg proběhl v portugalském Lisabonu. Jednání se zúčastnilo i mnoho politiků – národní ministři, europoslanci, lídři Evropského parlamentu či Evropské komise. Celý seznam účastníků najdete zde.

V Lisabonu byly ale také špičky farmaceutického průmyslu (Pfizer, Merck, AstraZeneca), energetického průmyslu (Total, BP, Galp), či finančního průmyslu (Goldman Sachs, CVC Capital Partners). Jednání skupiny Bilderberg se v loni zúčastnil i šéf NATO, Jens Stoltenberg.

Podle Guardianu jsou zisky globálních firem přitom často odvislé od dostupných informací, které má či nemá k dispozici. Kromě toho některé firmy, které se jednání Bilderbergu účastní, patří k pravidelným lobbistům vlád a různých regionálních uskupení.

Čeští zástupci na Bilderbergu

Jednání skupiny Bilderberg se v minulosti kromě Schwarzenberga zúčastnili i další Češi. Například bývalý český velvyslanec pro NATO Karel Kovanda, bývalý velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský či politolog Jiří Pehe. Loňský Bilderberg se konal bez českého zástupce.

V době zveřejnění článku nejsou zatím na webové stránce Bilderbergu o plánované konferenci v Madridu k dispozici žádné informace.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.