Epoch Inspirace

17. 5. 2024

Vědci na palubě výzkumné lodi Falkor, kterou provozuje Schmidt Ocean Institute (SOI), objevili během průzkumu 135 km od guatemalského pobřeží velkou masu podmořské pevniny, která vertikálně vyčnívá ze dna oceánu, uvedl SOI v tiskové zprávě.

Kolosální podmořská hora, jak je označována, měří na svém vrcholu 1 600 metrů a zvedá se z hloubky 4 000 metrů na mořském dně do výšky 2 400 metrů pod hladinou moře. Podmořská hora ve tvaru kužele, která se nachází v mezinárodních vodách, je dvakrát vyšší než nejvyšší budova světa Burdž Chalífa v Dubaji.

„Podmořská hora vysoká 1,5 kilometru, která byla až dosud skryta pod vlnami, skutečně zdůrazňuje, kolik toho ještě musíme objevit,“ uvedla výkonná ředitelka SOI Jyotika Virmani.

Výzkumná loď Falkor na snímku na Galapágách. (S laskavým svolením Schmidt Ocean Institute)
Hlavní důstojník Jason Garwood studuje námořní mapu, když se svým týmem vyplouvá s lodí Falkor do Atlantiku. (S laskavým svolením Alex Ingle/ Schmidt Ocean Institute)

Loď vybavená vícepaprskovou echolotovou sondou EM124 objevila masiv o rozloze 14 kilometrů čtverečních během expedice mapující mořské dno, která byla zahájena v březnu loňského roku. Jedná se o devátý objev na mořském dně od vyplutí lodi Falkor, uvedla SOI.

Mezi další mořské nálezy patří dvě další podmořské hory v mořské rezervaci Galapág, tři hydrotermální průduchy, ekosystém pod průduchy a dva studenovodní korálové útesy.

Snímky v reálném čase na displeji vícepaprskové sondy několik minut po proplutí nad podmořskou horou. (S laskavým svolením Schmidt Ocean Institute)
Barevný batymetrický snímek ukazuje, že podmořská hora se zvedá z hloubky přibližně 4 000 metrů a vrcholí ve výšce přibližně 2 400 metrů. (S laskavým svolením Schmidt Ocean Institute)

Podle odborníků je pozoruhodné, že vertikální útesy nové podmořské hory z ní činí ohnisko biodiverzity. Většina oceánu je tvořena sypkými, bahnitými sedimenty, ale takové bahno se nelepí na skalnaté boky podmořské hory, které pak tvoří prostředí pro houby, korály a řadu bezobratlých, uvedla SOI.

Podle odhadů založených na satelitních datech poskytnutých NOAA existuje stále více než 100 000 neprozkoumaných podmořských hor vyšších než 1 000 metrů.

Vědci pracují na mapování oceánského dna. (S laskavým svolením Schmidt Ocean Institute)

SOI doufá, že pokračující výzkumy a průzkumy hlubokého moře umožní vytvořit přesnější mapy s vyšším rozlišením, které pomohou při dalším vědeckém výzkumu a nových objevech.

„Při každé expedici nacházejí lidé na palubě Falkoru nečekané, nové věci vzbuzující respekt,“ řekla Wendy Schmidtová, spoluzakladatelka a prezidentka Schmidt Ocean Institute. „Přestože je tolik toho, co jsme pochopili, protože objevy se hrnou na světlo stále rychleji, zůstává v našem oceánu mnoho neznámého… A my jsme nadšeni, že můžeme pokračovat v objevování.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.