ČTK

18. 5. 2024

Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.

Počet mývalů odchycených každý rok v Tokiu se během posledního desetiletí zvýšil pětinásobně, uvádějí zprávy médií. Výskyt mývalů vyvolává obavy ze škod, které tato zvířata páchají na místním ekosystému.

Městské úřady v západním Tokiu proto nechaly rozmístit pasti a zavedly horké linky pro obyvatele, kteří si všimnou škod na plodinách nebo uvidí, jak se jim medvídek mýval krade do domu.

Tito všežravci nejsou v Japonsku původním druhem. Patří mezi 156 invazivních živočichů, mezi nimiž je například i okounek černý, ohniví mravenci či kajmanky dravé.

Populace mývalů se v zemi rozrostla z jedinců, kteří byli původně chováni jako domácí mazlíčci a jejich majitelé se jich snažili zbavit, anebo jim tito vynalézaví tvorové utekli. Jejich obliba v zemi je připisována televiznímu animovanému seriálu ze 70. let Araiguma Rasukaru (rošťák mýval), který vedl ke zvýšenému dovozu mývalů severních do Japonska.

Mývalové severní by neměli být zaměňováni za tanuki – psíky mývalovité neboli mývalovce kuní – původní japonský druh malé šelmy z čeledi psovitých, která se vyskytuje nejen v přírodě, ale i v japonském folklóru, a obyvatelé věří, že nosí štěstí.

Invazivní mývalové žijí převážně v kopcovitých oblastech na západním okraji Tokia, kde způsobují značné škody na úrodě. Místní úřady se potýkají s těžkým úkolem udržet počet mývalů pod kontrolou: tato zvířata se nejen rychle množí, ale také se rychle přizpůsobují neznámému prostředí.

Během roku do dubna 2023 bylo podle údajů metropolitní správy v Tokiu odchyceno celkem 1282 mývalů, zatímco o deset let dříve to bylo 259. Šíření těchto zvířat se odráží ve spoušti, kterou způsobují ve venkovských oblastech, kde ve fiskálním roce 2022 napáchali škody za 450 milionů jüanů (65,7 milionu korun), uvedlo ministerstvo zemědělství a dodalo, že nejčastějším cílem bylo ovoce a zelenina a hospodářská zvířata.

Místní tisk také píše o mývalech, kteří byli přistiženi, jak hodují na pamlocích tokijských, kterým hrozí vyhynutí kvůli ničení jejich přirozeného životního prostředí.

Zdá se, že dosud zavedená opatření měla jen malý účinek. „Naše pasti jsou občas rozbité, protože i mývalové zoufale touží po životě. Ve skutečnosti se jich chytí jen zlomek, takže nejsme schopni postihnout jejich celkový výskyt,“ řekl novinářům jeden z tokijských úředníků.

Problém se netýká pouze Tokia, stížnosti na škody způsobené mývaly na úrodě, infrastruktuře a soukromých domech a zahradách jsou hlášeny téměř ve všech 47 japonských prefekturách.

V Niigatě na pobřeží Japonského moře se od roku 2018 prudce zvýšil počet odchycených mývalů, zatímco v nejsevernější prefektuře Hokkaidó, kde se tato zvířata usadila pravděpodobně již koncem 70. let 20. století, jim jsou připisovány zemědělské škody za miliony jenů.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.