ČTK

21. 5. 2024

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE. Se společností Lockheed Martin, která letouny vyrábí, dnes firmy podepsaly dohodu o projektu průmyslové spolupráce. Při výrobě komponentu mají být uplatněny nejmodernější technologie, jako je aditivní výroba a laserové opracování. Náklady na projekt za všechny tři subjekty se budou podle výkonného ředitele PBS Pavla Čechala pohybovat v desítkách milionů dolarů.

„Předmětem čtyřstranné smlouvy je spolupráce na vývoji a kvalifikaci alternativního výrobního procesu pro výfukovou mřížku integrovaného energetického modulu letounu F-35,“ uvedla v tiskové zprávě PBS. Cílem je podle ní dosáhnout kvalifikace do roku 2029 s potenciálem zapojit se do globálního řetězce.

Dnešní dohoda stvrzuje jeden z 11 projektů české průmyslové spolupráce se společností Lockheed Martin, tři další projekty budou mít české podniky s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude celkem 13 českých podniků a univerzit, celková hodnota projektů přesáhne 15 miliard korun. Průmyslová spolupráce je součástí nákupu 24 letounů F-35A Lightning II, který vláda v lednu potvrdila podpisem memoranda. Zaplatí za ně 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup.

Konsorcium firem PBS, One3D a HiLASE má podle vrchní ředitelky ekonomické sekce ministerstva obrany Blanky Cupákové „našlápnuto“, aby se stalo součástí globálního dodavatelského řetězce a vyrábělo části pro veškerá letadla F-35. „Firmy musí projít zkouškou toho, že jsou schopny vyrábět v kvalitě, kterou požaduje Lockheed Martin,“ uvedla Cupáková. Do budoucna pak chce usilovat o zapojení českých firem do dalších projektů amerického výrobce letadel.

Firmy budou společně pracovat na vývoji a následně na výrobě jedné součástky, komponent by měl zlepšit schopnosti letounu, dodala vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radka Konderlová.

PBS vyvíjí a vyrábí motory pro různé druhy bezpilotních prostředků, lehké letouny a vrtulníky. Výrobcům letecké techniky dodává rovněž pomocné energetické jednotky, klimatizační systémy, letecké přístroje a komponenty. Firma One3D se zaměřuje na aditivní výrobu, působí v oblasti automobilového průmyslu, strojírenství i obrany. Centrum HiLASE je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, zabývá se laserovými technologiemi a jejich aplikací do praxe.

První dohodu o spolupráci podepsal zástupce firmy Lockheed Martin už v pondělí s českým státním podnikem LOM Praha. Podnik se zaměřuje na letecký průmysl i výcvik pilotů, dohoda se má týkat mimo jiné modernizace Centra leteckého výcviku v Pardubicích.

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.