Na tomto leteckém snímku je zámek Schwetzingen obklopen barokní zahradou ve francouzském stylu, která se vyznačuje květinovými záhony, živými ploty a vodními prvky připomínajícími Versailles. (Se svolením Státních paláců a zahrad Bádenska-Württemberska/Achim Mende)
V dalším díle seriálu „Větší než život: Architektura v průběhu věků“ se podíváme na zámek, který je známý spíše svými zahradami než budovami.
Zámek Schwetzingen byl kdysi letním sídlem kurfiřtů Svaté říše římské. Díky své eklektické architektuře a krásným zahradám je často považován za zmenšeninu Versailles, paláce Ludvíka XIV.
Záznamy z roku 1350 uvádějí, že zámek, který se nachází v německém Bádensku-Württembersku, byl opevněným hradem. V průběhu staletí se stavba proměnila v lovecký zámeček, který byl v 16. století zničen. V roce 1697 kníže kurfiřt Johann Wilhelm II. původní stavbu přestavěl a rozšířil, přičemž k jednopatrové budově přistavěl dvě křídla a předhradí. Jeho nástupce Karel III. Filip ji v roce 1720 využíval jako letní sídlo a položil základní kámen k zámecké zahradě.
Kníže kurfiřt Karel Theodor, milovník umění a vědy, rozšířil zahradu ve stylu francouzského baroka, pro které je charakteristická symetrie a geometrie. Dvorní zahradník Johann Ludwig Petri navrhl slavnostní zahradu a zahradní architekt Friedrich Ludwig von Sckell ji po více než 20 letech doplnil neformální anglickou zahradou.
Karel III. Filip nechal v zahradách postavit také řadu výstředních staveb. K nejzajímavějším stavbám patří mramorové lázně a různé neoklasicistní chrámy.
Na zámku se nachází Zirkel, dvě dlouhá křídla, která po stranách tvoří mírný půlkruh. Severní Zirkel navrhl architekt Alessandro Galli da Bibiena v letech 1748 až 1750, jižní konec navrhl jeho žák v roce 1753. V severním Zirkelu se nachází divadlo navržené Nicolasem de Pigage. V jižním Zirkelu byli původně ubytováni členové dvora.
Na průčelí zámku se nachází vstup do hlavní obytné budovy ze 17. století. Dvě křídla, známá jako Zirkel, byla postavena v 18. století. Zámek se vyznačuje prvky barokního slohu s oblými úhly a celkovou symetrií. Na vrcholu hlavního růžového průčelí, které si zachovalo nerovné základové zdi z původní středověké stavby, jsou hodiny. (Berthold Werner)V zahradách se nachází chrám Minervy. Tuto neoklasicistní stavbu zasvěcenou římské bohyni moudrosti a vědění navrhl Nicolas de Pigage v roce 1769 podle římského vzoru s korintskými sloupy a vyřezávaným portikem. U zadní stěny stojí socha bohyně od umělce Gabriëla Grupella. (Misburg3014/CC BY-SA 3.0)Lázeňský dům postavený v letech 1768 až 1772 sloužil jako útočiště kurfiřta Karla Theodora. Jednopatrová růžová fasáda je vytvořena po vzoru italské vily a má obdélníkový půdorys s vyřezávanými sochami, připomínající elegantní neoklasicistní styl. (KarlTheo/CC0)Oranžerie, cihlová a skleněná stavba z 18. století, byla navržena tak, aby chránila pomerančovníky a další citrusy před nepřízní počasí. Tato oranžerie sloužila k uskladnění exotických rostlin a dnes jsou v ní umístěny originální zahradní sochy francouzského umělce Barthélemyho Guiby, včetně sochy Apollóna držícího lyru a sbírky soch jelenů. (H-AB Photography/Shutterstock)Apartmán Von Hochberg, který se nachází ve druhém patře a je pojmenovaný po hraběnce, která v něm bydlela, je zařízený v empírovém stylu 19. století. Ložnice zahrnuje židle z ořechového dřeva se zeleným čalouněním, postel s baldachýnem, krb a klasické vázy. (Se svolením Státních paláců a zahrad Bádenska-Württemberska)Severní křídlo (Zirkel), jednopatrové křídlo hlavní budovy paláce, se nachází na jedné straně paláce. Jeho zaoblená konstrukce poskytuje dokonalé zázemí pro formální zahrady a najdeme v něm i rokokové palácové divadlo. (ArishG/CC BY-SA 3.0)V divadle Schwetzingen se jedinečným způsobem snoubí rokoko s neoklasicismem a jeho zlacenými prvky a štuky. Střední jeviště je orámováno mramorovými sloupy a zobrazuje propracované barokní kulisy se složitou jevištní technikou. Po obou stranách jsou elegantní štukové galerie s patry bez lóží, inspirované tehdejšími francouzskými a italskými dvorními divadly. (Andreas Praefcke/CC BY 3.0)Zahrady jsou světově proslulé jedinečnou kombinací francouzského a anglického zahradního stylu. Zahrady zahrnují kruhový parter, stříhané živé ploty, geometrické vzory a více než 100 soch od francouzského umělce Barthélemyho Guibala. Neformální anglická zahrada obsahuje více přírodních prvků, jako jsou keře a stromy, a zároveň si zachovává některé prvky francouzského barokního stylu. (Berthold Werner/CC BY-SA 3.0)
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.
Na novou povinnost zajistit péči pro tříleté děti jsou některé obce připravené, protože už dřív začaly zvyšovat počty míst v mateřských školách. Jiné obce prostory pro dětské skupiny teprve chystají a některé kritizují dotační systém.
Španělská vláda zatím nemá žádnou definitivní informaci ohledně příčin rozsáhlého výpadku proudu, který dnes zasáhl Španělsko a Portugalsko. Dnes večer to podle agentur uvedl španělský premiér Pedro Sánchez.
V předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho, informují tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu
Slovensko a Maďarsko odmítají pokračování bojů na Ukrajině, spoléhají na kroky USA k nastolení míru. Novinářům to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico po schůzce se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.
Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.
Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.
Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.