Ariane Triebswetter

21. 5. 2024

V dalším díle seriálu „Větší než život: Architektura v průběhu věků“ se podíváme na zámek, který je známý spíše svými zahradami než budovami.

Zámek Schwetzingen byl kdysi letním sídlem kurfiřtů Svaté říše římské. Díky své eklektické architektuře a krásným zahradám je často považován za zmenšeninu Versailles, paláce Ludvíka XIV.

Záznamy z roku 1350 uvádějí, že zámek, který se nachází v německém Bádensku-Württembersku, byl opevněným hradem. V průběhu staletí se stavba proměnila v lovecký zámeček, který byl v 16. století zničen. V roce 1697 kníže kurfiřt Johann Wilhelm II. původní stavbu přestavěl a rozšířil, přičemž k jednopatrové budově přistavěl dvě křídla a předhradí. Jeho nástupce Karel III. Filip ji v roce 1720 využíval jako letní sídlo a položil základní kámen k zámecké zahradě.

Kníže kurfiřt Karel Theodor, milovník umění a vědy, rozšířil zahradu ve stylu francouzského baroka, pro které je charakteristická symetrie a geometrie. Dvorní zahradník Johann Ludwig Petri navrhl slavnostní zahradu a zahradní architekt Friedrich Ludwig von Sckell ji po více než 20 letech doplnil neformální anglickou zahradou.

Karel III. Filip nechal v zahradách postavit také řadu výstředních staveb. K nejzajímavějším stavbám patří mramorové lázně a různé neoklasicistní chrámy.

Na zámku se nachází Zirkel, dvě dlouhá křídla, která po stranách tvoří mírný půlkruh. Severní Zirkel navrhl architekt Alessandro Galli da Bibiena v letech 1748 až 1750, jižní konec navrhl jeho žák v roce 1753. V severním Zirkelu se nachází divadlo navržené Nicolasem de Pigage. V jižním Zirkelu byli původně ubytováni členové dvora.

Na průčelí zámku se nachází vstup do hlavní obytné budovy ze 17. století. Dvě křídla, známá jako Zirkel, byla postavena v 18. století. Zámek se vyznačuje prvky barokního slohu s oblými úhly a celkovou symetrií. Na vrcholu hlavního růžového průčelí, které si zachovalo nerovné základové zdi z původní středověké stavby, jsou hodiny. (Berthold Werner)
V zahradách se nachází chrám Minervy. Tuto neoklasicistní stavbu zasvěcenou římské bohyni moudrosti a vědění navrhl Nicolas de Pigage v roce 1769 podle římského vzoru s korintskými sloupy a vyřezávaným portikem. U zadní stěny stojí socha bohyně od umělce Gabriëla Grupella. (Misburg3014/CC BY-SA 3.0)
Lázeňský dům postavený v letech 1768 až 1772 sloužil jako útočiště kurfiřta Karla Theodora. Jednopatrová růžová fasáda je vytvořena po vzoru italské vily a má obdélníkový půdorys s vyřezávanými sochami, připomínající elegantní neoklasicistní styl. (KarlTheo/CC0)
Oranžerie, cihlová a skleněná stavba z 18. století, byla navržena tak, aby chránila pomerančovníky a další citrusy před nepřízní počasí. Tato oranžerie sloužila k uskladnění exotických rostlin a dnes jsou v ní umístěny originální zahradní sochy francouzského umělce Barthélemyho Guiby, včetně sochy Apollóna držícího lyru a sbírky soch jelenů. (H-AB Photography/Shutterstock)
Apartmán Von Hochberg, který se nachází ve druhém patře a je pojmenovaný po hraběnce, která v něm bydlela, je zařízený v empírovém stylu 19. století. Ložnice zahrnuje židle z ořechového dřeva se zeleným čalouněním, postel s baldachýnem, krb a klasické vázy. (Se svolením Státních paláců a zahrad Bádenska-Württemberska)
Severní křídlo (Zirkel), jednopatrové křídlo hlavní budovy paláce, se nachází na jedné straně paláce. Jeho zaoblená konstrukce poskytuje dokonalé zázemí pro formální zahrady a najdeme v něm i rokokové palácové divadlo. (ArishG/CC BY-SA 3.0)
V divadle Schwetzingen se jedinečným způsobem snoubí rokoko s neoklasicismem a jeho zlacenými prvky a štuky. Střední jeviště je orámováno mramorovými sloupy a zobrazuje propracované barokní kulisy se složitou jevištní technikou. Po obou stranách jsou elegantní štukové galerie s patry bez lóží, inspirované tehdejšími francouzskými a italskými dvorními divadly. (Andreas Praefcke/CC BY 3.0)
Zahrady jsou světově proslulé jedinečnou kombinací francouzského a anglického zahradního stylu. Zahrady zahrnují kruhový parter, stříhané živé ploty, geometrické vzory a více než 100 soch od francouzského umělce Barthélemyho Guibala. Neformální anglická zahrada obsahuje více přírodních prvků, jako jsou keře a stromy, a zároveň si zachovává některé prvky francouzského barokního stylu. (Berthold Werner/CC BY-SA 3.0)

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.