ČTK

1. 6. 2024

V Česku začne v pondělí 3. června první ročník celostátního sčítání denních motýlů za účasti veřejnosti. Cílem akce nazvané Motýlí půlhodinka je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí. Data získaná ze sčítání budou sloužit vědcům, řekla dnes ČTK hlavní koordinátorka akce Martina Skohoutilová z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Akci zastřešuje skupina JARO, která na projektu spolupracuje s Českou společností entomologickou, Společností pro ochranu motýlů a Entomologickým ústavem Biologického centra Akademie věd ČR.

Motýlí půlhodinka se bude konat každoročně dvakrát do roka, na jaře a v létě. Sčítání motýlů se podle organizátorů uskutečňuje již řadu let, tato akce je ale jedinečná tím, že se do ní může zapojit úplně každý včetně dětí či škol, tedy nejen odborníci.

„Letošní jarní sčítání je naplánované od 3. do 9. června, kdy si sčitatelé za vhodného počasí vyčlení půl hodiny na sledování motýlů. Do akce se zapojí nejen jednotlivci, ale i organizace,“ řekl dnes ČTK David Číp, který akci za Skupinu JARO organizuje ve východních Čechách.

Na sčítání motýlů se budou podílet také školy a gymnázia z Královéhradeckého kraje, Krkonošský národní park, Technické služby města Hradec Králové, město Jaroměř, Zoo Brno, CHKO Pálava, Česká společnost entomologická nebo Český svaz ochránců přírody.

Pro každý den nebo místo je vhodné si vytisknout nový formulář, kam lze zaznamenat údaje o počasí, dni a místu pozorování a také jestli dotyčný bude sčítat jako začátečník jen základní druhy nebo má s určováním motýlů zkušenosti. Výsledky pozorování budou lidé vkládat do formuláře na webu www.motylipulhodinka.cz, on-line formulář lze použít i rovnou, uvedli organizátoři.

Podle nich se k pozorování nejlépe hodí přírodní zahrady, louky, parky, meze, ale třeba i hřbitovy, okolí železničních tratí a vlakových nádraží, příkopy u silnic nebo staré lomy. K vlastnímu sčítání, které by mělo probíhat přesně půl hodiny, je nejideálnější teplota 20 až 30 stupňů Celsia, jasno nebo polojasno a nejlépe bezvětří. „Také správný čas hraje svoji roli a proto je možné hledat motýly jen od 10:00 do 17:00. Přes horké poledne si však motýli rádi dávají pauzu,“ uvedl Zdeněk Fric z Entomologického ústavu Akademie věd.

Vědci i ochránci přírody vnímají motýly jako ukazatele zdravé krajiny, motýli patří také mezi důležité opylovače, bez kterých se příroda neobejde. „Zjednodušeně lze říct, že tam, kde je dostatek motýlů, je příroda ještě v pořádku nejen pro ně a ostatní zvířata, ale i pro člověka. Bohužel se však dnes dostáváme do stavu, že na některých místech bývá těžké najít alespoň jednoho z našich 160 druhů denních motýlů. Nejméně 11 procent denních motýlů u nás už zcela vyhynulo,“ uvedla Skohoutilová.

Další letošní Motýlí půlhodinka se bude konat 15. až 21. července a bude zaměřena na letní druhy.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.