ČTK

3. 6. 2024

Projekt Paměť národa chystá na květen příštího roku oslavy 80 let od konce druhé světové války, do nichž chce symbolicky zapojit 80 českých měst a obcí. Významné výročí chce pojmout jako vyprávění příběhů různými poutavými formami. Během výstav, videomappingů v ulicích, filmových večerů, veřejných projekcí, debat, vzdělávacích a dalších aktivit využije svou unikátní databázi tisíců autentických výpovědí přímých účastníků války, které shromažďuje posledních víc než 20 let. Hlavním poselstvím připravovaných akcí je podle pořadatelů myšlenka, že mír a svoboda nejsou samozřejmostí a mohou přijít chvíle, kdy je třeba pro ně něco obětovat. ČTK o tom dnes informovali zástupci organizace Post Bellum, která projekt Paměť národa spravuje.

Paměť národa nabízí zapojeným městům a obcím finanční spoluúčast, organizační součinnost, produkci a hlavně svědectví pamětníků z jejich kraje. „Nyní se obrací s nabídkou na hejtmany, primátory, starosty a také firmy či společnosti, kteří si význam oslav uvědomují,“ uvedli organizátoři. Každé město či obec si může vybrat program z široké nabídky akcí a začlenit příběhy z Paměti národa do svých připravovaných oslav výročí.

Zástupci Paměti národa poukázali na to, že vzpomínky na druhou světovou válku mizí spolu s tím, jak odchází generace, která zažila nacistickou okupaci, válečné utrpení na frontách, v koncentračních táborech a věznicích. Jejich vzpomínky ale zůstávají – Paměť národa ve zvukových nahrávkách i videích uchovává svědectví více než 15 000 pamětníků války a protektorátu.

„Spolupracovníci organizace od roku 2001 systematicky vyhledávají poslední žijící účastníky a svědky klíčových událostí druhé světové války a nacistického útlaku, stejně jako násilné poválečné odplaty, v níž už o sobě dávala vědět rodící se diktatura komunistická. Na tisících nahrávkách ve sbírce Paměť národa promlouvají svědci válečných zvěrstev a lidského hrdinství od lidických dětí a přeživších holokaustu až po účastníky odboje a příslušníky zahraničních armád,“ uvedli zástupci projektu.

Post Bellum odhaduje cenu projektu až na 30 milionů korun. Více než polovinu chce dát dohromady od soukromých dárců, druhou část shromáždí od zúčastněných obcí, popřípadě státních institucí. Seznam zapojených měst vznikne během léta a podzimu.

Druhá světová válka s více než 60 miliony oběťmi se stala v letech 1939 až 1945 dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetem v dějinách. Území Čech a Moravy obsadilo nacistické Německo a vytvořilo z něho protektorát, Slovensko bylo samostatným státem. Přesné údaje o počtu obětí z řad obyvatel Československa neexistují, většinou se udává číslo 360 000. Víc než dvě třetiny z nich tvořily oběti židovského holokaustu. Mnoho lidí bylo popraveno v protektorátu při stanném právu, zahynulo v koncentračních táborech a při zapojení do květnového povstání nebo padlo v bojích na východní či západní frontě.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.