Institut H21 ve spolupráci s agenturou STEM/MARK provedl reprezentativní průzkum voleb do Evropského parlamentu s možností voliče využít dva hlasy. Jde o aplikaci jedné z variant volebního systému D21 navrženého matematikem Karlem Janečkem.
Institut, který se zabývá volebními systémy a svobodou projevu, zveřejnil výsledky průzkumu 4. června. Ve zprávě uvádí, že jen 21 % respondentů odmítlo využít svého druhého hlasu.
Při takto nastaveném systému se zohledněním počtu druhé volby by byla hranice pro získání křesel v EP daná 8,96 % namísto klasických 5 %.
V tomto průzkumu by vyhrálo hnutí ANO s 33,84 % (25,39 % z prvního hlasu + 8,45 % z druhého hlasu). Následovala by koalice SPOLU s 29,53 %. Jako poslední by se ve volební hře dostalo do EP uskupení Přísaha a Motoristé s 10,67 % a těsně „pod čarou“ Socdem + Budoucnost s 8,87 %.
Z těch, co by využili druhého hlasu, by jej nejčastěji udělilo hnutí STAN – 14,37 % ze všech zúčastněných v průzkumu.
Pořadím nejpotentnějších stran by druhý hlas zahýbal pouze v případě uskupení SPD+Trikolora, které by z původně pátého místa vytlačilo uskupení Stačilo.
Pokud jde o potenciální zisk křesel, ve srovnání s volbou pouze jedním hlasem by ANO a SPOLU ztratily po jednom křesle. Naopak, dvě navíc by získal strana STAN.
Ve zprávě organizátoři průzkumu také specifikují, odkud voliči kterých stran a uskupení získávají ostatní druhé hlasy: „Vidíme to tak, že ANO čerpá své druhé hlasy zejména od SOCDEM a od koalic Stačilo a SPD a Trikolóra. Voliči nejsilnější opoziční strany svou podporu SPD vracejí, ale mnohem méně. Naopak mezi STAN s Piráty i se SPOLU jsou překryvy vzájemné.“
Výzkumu uskutečněného prostřednictvím online dotazování se zúčastnilo 1398 osob ve věku 18 a více let. Dotazování probíhalo od 20. do 27. května 2024. Výzkum je reprezentativní dle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu. Data byla vážena s ohledem na volební preference v parlamentních volbách 2021. Data o volebních preferencích zahrnují účastníky průzkumu, kteří na otázku, zda se zúčastní voleb, uvedli “Určitě ano” nebo “Spíše ano” (n=1026), a zároveň vybrali svou preferovanou stranu.