Eva Fu

7. 6. 2024

„Žádná vláda by neměla přistoupit na čínské neliberální požadavky a potlačovat své vlastní občany,“ říká americký zmocněnec pro náboženskou svobodu.

Rozhodnutí Srbska zadržet praktikující pronásledované víry ve shodě s Komunistickou stranou Číny (KS Číny) vyvolalo ve Spojených státech znepokojení a jeden z pozorovatelů náboženské svobody jej označil za faustovskou dohodu.

Krátce předtím, než hlava čínského režimu Si Ťin-pching začátkem května s velkou slávou navštívil Bělehrad a uskutečnil desítky jednání se srbskými představiteli, bylo šest praktikujících meditační skupiny Falun Gong spolu se dvěma rodinnými příslušníky zadrženo na základě obvinění, že představují vážnou hrozbu pro osoby pod mezinárodní ochranou. Zadržení, včetně osmdesátileté ženy, byli propuštěni až poté, co Si Ťin-pching opustil zemi.

Duchovní disciplína Falun Gong se zaměřuje na principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti a koncem 90. let 20. století ji v Číně následovalo 70 až 100 milionů lidí.

Od roku 1999 vede čínský režim proti Falun Gongu celostátní kampaň pronásledování a od té doby zadržuje, mučí a zabíjí nevýslovné množství jeho praktikujících.

Skutečnost, že Peking dokáže ovlivnit evropskou zemi v takové míře, znepokojuje obhájce lidských práv.

„Státní orgány v Číně nemilosrdně pronásledují praktikující Falun Gongu za jejich náboženskou činnost a tisíce z nich čelí zatčení, uvěznění, a dokonce i smrti ve výkonu trestu odnětí svobody. Je smutné, že toto pronásledování sahá daleko za hranice Číny,“ uvedl pro Epoch Times Eric Ueland, komisař Americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu.

„Čínská vláda se často dopouští nadnárodních represí, aby umlčela hlasy kritizující Komunistickou stranu Číny a její hrubé porušování náboženské svobody. Žádná vláda by však neměla přistoupit na požadavky Číny, která se snaží represemi omezovat své vlastní občany.“

Jednání Srbska znepokojilo také Katrinu Lantos Swettovou, předsedkyni Lantosovy nadace pro lidská práva a spravedlnost.

Zdá se, že Srbsko chce „očividně plnit příkazy Číny“ bez ohledu na dopady na vlastní občany, řekla sesterskému médiu Epoch Times NTD.

„Jsou to lidé, kteří dodržují zákony a jsou vlastně požehnáním pro každou komunitu, jejíž jsou součástí,“ řekla.

„Nemůže však být pochyb o tom, že to bylo provedeno buď na pokyn KS Číny, nebo, což je ještě více rozčilující, pokud je to tak, jako snaha ukázat, jak moc se chtějí zalíbit Číně, jak moc jsou ochotni se tak trochu vetřít do přízně tohoto diktátorského, represivního režimu.“

Srbsko bylo komunistickým státem až do 90. let 20. století, kdy se komunistické strany v celé východní Evropě zhroutily.

V době komunismu se úřady zaměřovaly na osoby, které považovaly za podezřelé, pod záminkou preventivní vazby. Jeden z osmi zadržených, praktikující Falun Gongu Dejan Markovič, uvedl, že jeho zadržení mělo stejný charakter.

Praktikující Falun Gongu Dejan Markovič medituje 9. května 2024 v srbském Bělehradě. (Se svolením Dejana Markoviče)

Po zatčení praktikujících v očekávání návštěvy Si Ťin-pchinga pan Markovič uvedl, že mu šéf bělehradské policie řekl, že ví, že jsou to dobří lidé.

„‚Nebudu vás vyslýchat. Nepotřebuji vás vyslýchat. Ale okresní prokurátor nás požádal o 48hodinové zadržení‚‘ řekl mi policejní náčelník,“ uvedl pan Markovič pro Epoch Times.

Podle mluvčího Informačního centra Falun Dafa Zhang Erpinga bylo rozhodnutí Srbska postavit se na stranu KS Číny pronásledující Falun Gong v zahraničí děsivé.

„Je škoda, že Srbsko, které bylo ještě nedávno komunistickým státem, nyní uzavírá faustovskou dohodu s Komunistickou stranou Číny,“ řekl deníku Epoch Times. „Historie nebude nahlížet přívětivě na ty, kdo spolupracují s režimem, který zavraždil přibližně 60 milionů nevinných lidí, zejména s ohledem na jeho strašlivý zločin násilného odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu.“

„To, co se stalo v Srbsku, ukazuje, že čínská vlivová kampaň proti disidentům je mnohem rozsáhlejší a mnohem zákeřnější, než se lidé domnívali,“ prohlásila Lantos Swettová.

„Musíme na to upozorňovat,“ řekla. „Čína má při vší své síle také velmi tenkou kůži, nemají rádi, když je někdo kritizuje. A jsou si velice dobře vědomi své mezinárodní pověsti a jsou na ni velmi citliví.“

Politické osobnosti, influenceři na sociálních sítích a další osoby s kulturním vlivem mohou podle ní na tuto problematiku upozornit lépe. Jestli si něco zaslouží protest, pak je to podle ní čínský režim, „který se dopustil mnohem rozsáhlejšího pronásledování a krutějšího útlaku vůči velkému počtu lidí než kterákoli jiná země“.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Čeští žáci „zaváleli“: V počítačové a informační gramotnosti jsou mezi top konkurencí druzí
Čeští žáci „zaváleli“: V počítačové a informační gramotnosti jsou mezi top konkurencí druzí

V testování počítačové a informační gramotnosti ve 34 zemích skončili čeští žáci osmých tříd a jejich vrstevníci z víceletých gymnázií druzí.

Vděčnost: Alternativní medicína pro vztek a depresi
Vděčnost: Alternativní medicína pro vztek a depresi

Vděčnost může působit jako alternativa k léčbě hněvu a deprese. Studie ukazují, že pravidelná praxe vděčnosti má pozitivní vliv na psychické zdraví, mezilidské vztahy a celkovou pohodu.

Další odliv kapitálu z Číny ve výši 254 miliard dolarů
Další odliv kapitálu z Číny ve výši 254 miliard dolarů

Podle nově zveřejněné zprávy pokračoval z Číny odliv kapitálu, a to ve výši až 254 miliard dolarů za dvanáctiměsíční období do června letošního roku.

Maďarská revoluce v roce 1956: Odvážný pokus svrhnout komunistickou vládu
Maďarská revoluce v roce 1956: Odvážný pokus svrhnout komunistickou vládu

Maďarská revoluce 1956 byla odvážným pokusem zbavit zemi komunistického režimu. Nespokojení studenti a občané vyšli do ulic Budapešti, ale jejich boj proti sovětské nadvládě byl krvavě potlačen.

Den v obrazech: Zasedání Kongresu, Tajfun Toraji a Omluva premiéra
Den v obrazech: Zasedání Kongresu, Tajfun Toraji a Omluva premiéra

Události 12. listopadu ve světě objektivem fotoaparátu.