Jeffrey A. Tucker

25. 6. 2024

K odstavení moderního světa, jak ho známe, stačí tu a tam hackerský útok.

Komentář

Minulý týden zasáhl kybernetický útok velké množství prodejců automobilů ve Spojených státech. Software navržený společností CDK byl zcela vyřazen z provozu, což ovlivnilo celý integrovaný proces nákupu a zpracování. Prodejci nemohli zpracovávat prodeje, úvěry, pojištění, registrace a mnoho dalšího. Stalo se to náhle, trvalo to dva a půl dne, vrátilo se to zpět a pak to opět vypadlo.

Jak fungovali prodejci automobilů? Všechno sepsali na papír a zavázali se, že proces dokončí, až se systémy vrátí. Jsou zpět a vše se zdá být v pořádku, ale tato zkušenost je varovným signálem. Tyto systémy jsou mnohem zranitelnější, než kdokoli běžně předpokládá. K odstavení moderního světa, jak ho známe, stačí tu a tam hackerský útok. To je alarmující zjištění.

Problém je v tom, že technologická revoluce, jak jsme ji vytvořili před 30 lety, se postupně vyvíjela stále centralizovaněji a byla zcela závislá na slabé a staromódní elektrické síti bez většího zdvojení a zázemí. Také software se stal centralizovaným pro každý průmyslový účel. Pokud se v jakémkoli systému s jediným bodem selhání pokazí jediná věc, celý se zastaví.

Je s podivem, že starý analogový svět, který trval od starověku až do 21. století, tento problém neměl. Byl odolnější, fyzicky ukotvenější, opravitelný lidskou rukou, srozumitelný a zvládnutelný. Přechod na digitalizaci všeho vnesl do celku křehkost, kterou objevujeme až nyní.

Není to problém jen celých průmyslových odvětví. Týká se to i jednotlivců. Jeden můj kamarád se nedávno vrátil k autu a zjistil, že jeho iPad praskl a v horku se zkroutil jako zmačkaný kus kovu, což bylo něco naprosto nečekaného. Tentýž den se mu obrazovka na notebooku rozštípla odshora dolů, pravděpodobně v důsledku nějakého fyzického nárazu. Smůla, ale z ničeho nic se jeho život zastavil a zůstal mu jen telefon, který byl stejně na pokraji sil.

Blažená nevědomost

Odpovědi se zde vždy najdou, ale vše je spojeno s náhlým výdajem tisíce dolarů nebo dvou a mnoha dny čekání. A získání starých materiálů zpět vyžaduje zpětné připojení k jedinému účtu na proprietárním cloudu, který je sám o sobě náchylný k hackerským útokům a únikům. A takhle žijeme všichni. Jsme oslněni a nadšeni všemi těmi vychytávkami, které můžeme dělat se všemi svými novými hračkami, ale blaženě si neuvědomujeme, jak je celý systém křehký vůči technologickým nepředvídatelnostem.

Pro mě, člověka, který dospíval s tvrzením, že internet je věčný a trvanlivější než všechno, co bylo předtím, to byl trochu šok. S vyhledávači, které jsou stále více řízeny podle priorit zainteresovaných stran, a s weby, které denně umírají zanedbáním a starým kódem, jsme zjistili pravý opak. Zdá se, že odkazy a stránky, které byly ještě před pěti lety zásadní, byly vymazány z existence, a to po mnoha milionech.

Pokud publikujete články již delší dobu, víte to. Mohu se vrátit k článku, který jsem napsal před deseti lety, pokud ho najdu a stále tam je, a vyzkoušet odkazy v něm. Většina z nich už je mrtvá, což znamená, že hlavní způsob, kterým kdysi autoři dokládali svá tvrzení, je dnes zcela nepoužitelný. A pak se to všechno odehrálo v tak krátkém časovém úseku. V „celosvětové síti“ se ukázalo, že většina vláken sítě je stejně zranitelná jako vlastní konstrukce pavouka v obchodě. Rozpadá se při sebemenším namáhání.

To vede k překvapivému zjištění. Je snazší vyhrabat článek napsaný ve dvacátých nebo třicátých letech minulého století, případně v osmdesátých letech 19. století, než cokoli, co bylo zveřejněno na internetu po roce 1995. V praxi to znamená, že internet není věčný. Je dočasný, mlhavý, efemérní, měnící se a věčně nahrazující staré novým. To znamená, že digitální technologie umožňuje neustálé nahrazování jedné reality jinou, což je úžasné.

Před několika lety jsem napsal něco kolem 300 článků a 30 knižních úvodů pro společnost, o které jsem předpokládal, že tu bude navždy. Společnost to podle ukazatelů ziskovosti nezvládla a byla nahrazena.

S úžasem jsem z jednoho okamžiku sledoval, jak se celá infrastruktura překlopila z jedné domény do druhé, která nic z toho nepřenášela, a všechny účty, na kterých knihy žily, byly najednou z minuty na minutu smazány. Dva roky mé vlastní práce se náhle vypařily. Nebyl to zlý úmysl. Byla to jen realita podnikání: udržovat dědictví se prostě nevyplatilo.

Nejsem kvůli tomu zahořklý. Takový je prostě obchod. Navíc to samé se stalo milionům a miliardám jiných obsahů. Dnes tu je, zítra zmizí. Taková je povaha digitálního světa. Žasli jsme nad úsporou nákladů na publikování a distribuci informací. Ukazuje se, že to, co ušetříte z vlastní kapsy, se zaplatí jinak. Možná už to nikdy neuvidíte.

Možná budeme litovat

Ano, existují způsoby, jak uchovat obsah na webu, například skvělá služba, kterou nabízí Archive.org, ale nelze očekávat, že tato jedna služba udrží celek. Je také nesmírně obtížné ji používat. Musíte přesně vědět, co hledáte, abyste to mohli najít. I pak je to zásah nebo neúspěch.

Možná budeme všichni nějak litovat dne, kdy jsme se vzdali svých fyzických knihoven a nahradili je digitálními čtečkami. Věřili jsme, že tím modernizujeme a zlepšujeme svůj život a zvyšujeme svou fyzickou mobilitu. Přenášení knih z jednoho místa na druhé nikdy nikoho nebavilo. Nyní však zjišťujeme, že i náš přístup ke vzdělání a moudrosti je značně podmíněný a závislý na centralizovaných systémech, které mohou být v okamžiku zrušeny.

Je to děsivá představa, že celý moderní život závisí na tak tenkém základu, který může kdykoli prasknout, zcela změnit realitu před našima očima, vyřadit celá odvětví a znemožnit veškerou funkčnost. Vzpomínáme na staré časy, kdy bylo všechno analogové, a považujeme je za primitivní, ale možná to vůbec není pravda. Možná bylo mnohem moudřejší spoléhat se na systémy, které se nemohou hromadně rozbít a které mohou být opraveny skutečnými lidmi, když se rozbijí.

Mnoho lidí se obává důsledků slunečních erupcí, které mohou v mžiku vyřadit internet z provozu. To je oprávněná obava. Skutečná hrozba je však mnohem naléhavější a reálnější. Jde o to, jak může být hacknut a ohrožen jakýkoli systém v jakémkoli odvětví: prodej automobilů, správa nemovitostí, dodavatelské systémy, bankovnictví a finance a zpracování plateb. To vše může být dnes tady a zítra pryč.

Všechny tyto systémy tvrdí, že mají záložní zdroje, ale nemáme žádnou záruku, že tomu tak bude. A dokud nebudou skutečně otestovány, nikdy se to nedozvíme. Redundance je jen slogan managementu. Může být skutečná, ale s největší pravděpodobností není.

Ve skutečnosti bylo za posledních několik desetiletí provedeno jen velmi málo seriózních zátěžových testů čehokoli, co bylo postaveno. Prostě jsme se hnali dopředu, vršili číslici na číslici a věřili, že všechno bude navždy fungovat v pořádku. Nemáme žádnou jistotu.

Víte, komu se bude dařit, pokud se tento děsivý scénář skutečně naplní? Amišům, mennonitům, rodinným farmám na venkově a dalším malým komunitám, které se nikdy nepustily do zavádění digitálních technologií. Možná bylo chybou zahodit vše, co jsme znali z průmyslového věku, a převést celý svět tak náhle na efemérní svět postavený z jedniček a nul.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.