Ondřej Horecký

27. 6. 2024

Polská vláda chce využít svého předsednictví v Radě EU příští rok k revizi klíčových zelených politik unie. Kabinet Donalda Tuska hodlá v Bruselu lobbovat za změny v balíčku Fit for 55, Green Dealu obecně i v oblasti emisních povolenek ETS2.

Systém druhé fáze emisních povolenek ET2, který má začít platit od roku 2027, je ve své současné podobě pro Polsko „absolutně nepřijatelný“, uvedla podle serveru Money.pl ministryně financí a regionální politiky Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Fit for 55 je balíček reformních opatření, jejichž cílem je snížit závislost na fosilních palivech a do roku 2030 zredukovat emise v EU o 55 %. Emisní povolenka ETS je forma eko daně, kterou v současnosti platí velcí znečišťovatelé ovzduší a od roku 2027 má dopadnout i na menší znečišťovatele v podobě povolenky ETS2.

Tato druhá fáze se dotkne spotřebitelů bezprostředně citelněji než ta první, protože firmy obchodující s fosilními palivy a ty, které fosilní paliva používají, přenesou cenu povolenek na své klienty. V důsledku zavedení ETS2 podraží benzín, nafta, uhlí i plyn.

Pro Polsko by však tento systém znamenal velké hospodářské i sociální škody, obává se podle serveru Money.pl polská vláda. Server uvedl, že v zemi je stále kolem 3 milionů domácností, pro které by povolenky za emitovaný CO2 po zavedení ETS2 znamenalo značné zvýšení nákladů domácností na vytápění.

Polsko totiž patří mezi země, které stále ještě silně spoléhají na uhlí nejen v průmyslu, ale i v domácnostech. Podle nedávné analýzy, kterou Money.pl uvádí, by vstup do systému ETS2 stál průměrnou polskou rodinu za období 2027–2035 navíc asi 24 tisíc zlotých (v přepočtu asi 139 tisíc korun) při vytápění plynem a až 39 tisíc zlotých (225 tisíc korun) u vytápění uhlím.

„Musíme rychle oznámit revizi ETS2, včetně nastolení této otázky na příštím zasedání Evropské rady. Nejprve bychom měli signalizovat potřebu změn a poté předložit na stůl návrh úpravy,“ prohlásila ministryně Pełczyńska-Nałęcz.

Podle nejmenovaného vládního zdroje bude polské vedení usilovat o odložení začátku platnosti ETS2 o jeden až dva roky a o zohlednění rozdílných situaci v jednotlivých členských zemích, které by měly dostat šanci na hledání individuálních cest k dosažení klimatických cílů.

Jak Epoch Times informoval v minulosti, původní plány pro zdanění pohonných hmot počítaly se zdražením o 2–3 koruny na litr benzínu či nafty. Někteří politici však již připustili, že by cena mohla vzrůst daleko víc, než se čekalo.

Česká vláda neinformovala o dopadech

Schválení balíčku Fit for 55 si přisvojuje česká vláda, která jej pomohla během svého předsednictví v Radě EU v roce 2022 prosadit a dotáhnout do konce. Podle českého Ministerstva životního prostředí (MŽP) má systém ETS2 „zajistit, aby udržitelnost byla ekonomicky výhodnější než spalování fosilních paliv“.

Dosáhnout toho chtějí „zelení inženýři EU“ zpoplatněním fosilních paliv a naopak dotováním klimaticky přívětivějších způsobů vytápění a dopravy a úsporami energie.

„Sociální klimatický fond, Modernizační fond a Inovační fond (všechny financované z prodeje povolenek) budou podporovat ekologickou dopravu a bydlení, zateplování, obnovitelné zdroje energie, komunitní energetiku a zelenou modernizaci průmyslu a tepláren,“ píše se na internetových stránkách ministerstva.

Stát tedy vezme peníze jedné skupině spotřebitelů, aby je přerozdělil druhé skupině. „S trochou nadsázky soused, který topí uhlím, vám zaplatí zateplení domu, fotovoltaiku na střechu a tepelné čerpadlo,“ uvádí ministerstvo.

Část vybraných prostředků bude posílána nízkopříjmovým skupinám s cílem zajistit, „že zelená modernizace bude sociálně citlivá a spravedlivá“, píše se na webu.

Šéf Teplárenského sdružení Martin Hájek v loňském podcastu v souvislosti s ETS2 uvedl, že čeští spotřebitelé se musí připravit na růst cen jak nafty a benzínu, tak i zemního plynu a uhlí. „Myslím si, že zejména ti lidé, kteří doma topí uhlím, budou mít velký problém s nárůstem ceny,“ pronesl Hájek.

V pořadu zdůraznil, že směrnici pro zavedení ETS2 vyjednala Česká republika během svého předsednictví v druhé polovině 2022, následně ji schválila, ale domácnostem to nikdo neoznámil.

„Vláda nikomu neřekla, že tu bude systém ETS2. Jak se ty domácnosti mají racionálně rozhodovat, když tady někdo něco schválí v Bruselu a pak nemá odvahu to na domácím trhu sdělit, co schválil, jaké to bude mít dopady,“ namítá Hájek.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...