S mluvčím spolku Realistická energetika a ekologie Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků a navázali jsme na modely SEEPIA, které jsou základem pro národní energetický plán. Podívali jsme se i na situaci s uhelnými elektrárnami a teplárnami a na možné budoucí krizové situace. Celý rozhovor budete moci zhlédnout v pondělí 22. července na Epoch Times.
Akademici-veteráni spolku již delší dobu varují před možnými úskalími „zelené“ transformace energetiky a jádro považují v tomto ohledu za základní předpoklad energetické bezpečnosti.
„Pro mě je to po těch třech letech, řekl bych rozpačitého výkonu vlády, zvláště v oblasti energetiky, vynikající zpráva,“ reagoval Smutný na oznámení vlády o dostavbě jaderných bloků v Dukovanech.
„Myslím, že situace v energetice nakonec fakty a čísly dohnala vládu k tomu, že to musí udělat,“ řekl dále a dodal: „dva bloky jsou málo, ale díky bohu za ně, protože je tam opce i na další dva bloky v Temelíně“.
V této souvislosti zdůraznil, že stávající bloky v Dukovanech stárnou a prodloužení jejich životnosti zatím není jasné.
Kvitoval stavbu „dvojčat“ i ve smyslu nákladové a personální optimalizace.
„Jestli že má ČR spotřebovávat někdy kolem roku čtyřicet 100–110 TWh elektřiny, tak to neuděláme jinak než s jadernými bloky,“ upozornil Smutný s ohledem na plánovaný růst nestabilních zdrojů solárních a větrných elektráren a dodal: „dokud nespustíme nové jaderné bloky, nepostavíme v energetickém mixu většinu výroby právě na jádru, do té doby se těžko můžeme vzdát uhlí.“
Podívali jsme se také na možný scénář počátků třicátých let, kdy by dle vládního záměru již nefungovaly uhelné elektrárny, nestihly by se do té doby vystavět či předělat na plynové elektrárny (protože s tímto záměrem se dodnes ještě nezačalo), nové jaderné bloky by ještě nebyly v provozu, a byť by mohly v mezičase narůst kapacity větrných a solárních elektráren, nastal by týden zatažené oblohy a bezvětří.
„Ta největší zátěž je zimní pracovní den… nějakých 12 GW. A když nám tady zůstanou 4 GW v jádru a 1,5 GW v plynu (současný výkon již fungujícího zdroje), nebude svítit a nebude foukat, tak půlka země nemá elektřinu,“ počítal Smutný a dodal, že „představa, že to (chybějící potřebu) dovezeme, je absolutně nesmyslná, protože nadprodukce i deficity jsou ve velké části střední Evropy ty samé“.
Varoval, že takovéto podmínky by „odepsaly český průmysl“.
Na celý rozhovor, včetně tématu odklonu od ruských energetických zdrojů a příklonu k čínským solárním panelům, se můžete těšit v pondělí 22. července na Epoch Times.