Vláda ve středu na tiskové konferenci po svém jednání oznámila, že pro tendr na dostavbu jaderných bloků vybrala jihokorejskou společnost KHNP. Dva bloky budou stát v Dukovanech a o opci na další dva bloky se uvažuje pro Temelín.
Pro směřování národního energetického plánu, který je v souladu s myšlenkou snižování emisí skleníkových plynů, tj. s postupným upouštěním od stabilního uhlí a navyšováním „výkyvových“ obnovitelných zdrojů energie, je nevyhnutné zajistit stabilní jaderné zdroje.
Dosud největší tendr, který byl zahájený v březnu 2022 a v průběhu let se parametricky upravoval, vedl letos v květnu k podání dvou nabídek – francouzské společnosti EdF a jihokorejské KHNP – na dostavbu jaderných bloků o výkonu 1,05 GW.
Na dnešní tiskové konferenci premiér Petr Fiala sdělil, že „vláda dnes učinila zásadní rozhodnutí“, když projednala jaderný tendr „a souhlasila s návrhem na preferovaného navrhovatele“.
Dle Fialy byla jihokorejská nabídka lepší „prakticky ve všech směrech“. Sdělil, že vláda se rozhodla pro scénář dostavby dvou bloků v Dukovanech a pro opci na dostavbu dalších dvou v Temelíně.
Stavba dvou bloků, která má dle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše probíhat v časové návaznosti 1 až 2 let, bude stát Českou republiku kolem 200 miliard Kč za blok, což je dle premiéra v přepočtu o 20 % levnější cena za blok, než kdyby se měl stavět jen jeden.
Fiala dále řekl, že české firmy se budou podílet na zhruba 60 % investičních nákladů a dle expertní zprávy „budou mít peníze do toho vloženy velký multiplikační efekt“, jehož hodnota je 3,27, tj. každá jedna vložená koruna přinese ve finále další 3,27 koruny.
Jiří Marek, prezident spolku Jaderní veteráni sdělil pro epoch Times, že turbína, respektive celý sekundární okruh, který by měla vyrábět korejská Škoda Doosan Power z Plzně, bude tvořit 15 až 20 % investice.
„Chceme zajistit energetickou bezpečnost ČR,“ zdůraznil Fiala dále na tiskové konferenci a dodal, že „jedině díky této cestě zajistíme dostatek energie za přijatelné ceny“. Specifikoval také, že predikce výrobní ceny bude nižší než je současná cena 90 eur za MWh.
Rozhodnutí vláda dle něj učinila na základě tvrdých dat, postavené na stanovisku expertů.
Spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou poděkoval za roky intenzivní práce kolem tendru více než 200 lidem.
Stanjura dodal, že platit se bude pouze za provedené práce. Pokud jde o přípravné práce v letech 2025–2029, přijdou zhruba na 80 miliard Kč a žádná mimořádná opatření k nim nechystají. Finální smlouvy mají být s KHNP uzavřeny do konce 1. kvartálu 2025.
Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela na tiskové konferenci řekl, že jde o „historický den pro českou energetiku i ekonomiku“. Jádro se má dle něj podílet na 50 % spotřeby energie v ČR.
Dále sdělil, že pro rozhodování o zakázce byly zásadní 4 základní cíle – 1. nejvýhodnější možná cena tak, aby bylo dosaženo co nejnižší ceny elektřiny, 2. nabídka, ve které se dodavatel zaváže k plnění termínu, 3. účast pouze důvěryhodných firem ze spojeneckých demokratických zemí, 4. co nejširší zapojení českého průmyslu.
Beneš připomněl, že zahájení výkopových prací by mělo započít ve 2. polovině roku 2029, zkušební provoz má být zahájen do konce roku 2036 a po dvou letech zkušebního provozu by mělo dojít k trvalému provozu prvního bloku.
Marek, který s dalšími „jadernými veterány“ odhadoval cenu bloku již dříve na 200 miliard, v reakci na dnešní tiskovou konferenci vlády ocenil, že vláda rozhodnutí neodkládala, což označil za „vítězství rozumu“. V rozhovoru pro Epoch Times také sdělil, že tím, že jihokorejské firmě se výhrou v tendru otevírají dveře do Evropy, bude mít obrovskou motivaci dodržet slíbené parametry.
„Jsme rádi, že konečně došlo k rozhodnutí. Projekt Dukovany jde hlavně za naší vládou. Je dobře, že se využilo opce a budou se stavět dva bloky,“ komentoval rozhodnutí místopředseda ANO a bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček. „KHNP dalo dobrou nabídku, odpovídá při zohlednění inflace naší predikci z doby, když jsme o výstavbě rozhodli. Je ale nepochopitelné, že vláda nepředstavila model financování. Dvakrát 200 mld. plus úroky v čase může být v součtu i dvojnásobek ceny. Měli na to 2,5 roku a neudělali v tomto nic.“
Dle Marka by bylo nejlepším krokem založit stoprocentně státní firmu, na kterou by se převedly z ČEZ všechny jaderné elektrárny. Ty by státu vydělávaly peníze na stavbu nových bloků, aniž by musely vyplácet dividendy soukromým akcionářům.