S matematikem Tomášem Fürstem jsme mluvili nejen o covidu, ale také o jeho pohledu na klimatické změny a tzv. vědecký konsensus či zneužívání vědy k politickým účelům. Z rozhovoru, který budete moci zhlédnout v pondělí 29. července na Epoch Times, vám přinášíme několik jeho myšlenek ke zneužívání vědy.
„My přírodovědci jsme se pyšně domnívali, že tady tahle past, že věda se ‚bude zneužívat‘ k politickým účelům, že se týká těch měkkých, těch společenských věd,“ uvedl Fürst, který spolu s několika dalšími osobnostmi momentálně zakládá Institut pro nezávislou vědu a svobodnou společnost, který má čelit „politickému vměšování do vědeckých procesů, nedostatečné transparentnosti a nezávislosti vědeckých institucí na korporátních a politických zájmech“.
Tento problém dle něj sahá již daleko do minulosti, jenom „lidi mimo prostředí vědy si toho nejsou až tak vědomi“, k čemuž přispívá to, že „učebnice dějepisu píší zase lidé na akademické půdě, tak nemají tendenci příliš to zmiňovat“.
Na otázku, zda není věda pro některé lidi svým způsobem náboženství matematik přitakává. „Z vědy se stává náboženství, v tom smyslu, že jak ‚umírají‘ ty tradiční staré dobré náboženství, tak v duši moderního člověka je taková díra… a cokoliv jde kolem, tak se do ní docela dobře napasuje,“ míní matematik.
„S úžasem jsem pozoroval některé své kolegy, o kterých jsem se domníval, že jsou prostě rozumní, vzdělaní, umírnění, racionální lidé, kteří tomu covidismu propadli s náboženskou horlivostí hodnou Martina Luthera,“ pokračuje.
Vzpomněl na pohádku Císařův pekař – Pekařův císař, aby demonstroval, že v dávných dobách bylo diverzní „vědecké“ prostředí, „kde každý dělal něco z jiné motivace, placené z jiných zdrojů“, aby se dostal k poslednímu zhruba století, kdy „věda a výzkum se stala drahá a centralizovaná a najednou téměř celá placená státem“.
„A strašný problém je, když stát propadne nějakému ‚náboženství‘ – tu fašismu, tu komunismu, tu covidismu, tu globálnímu oteplování – tak samozřejmě chce, aby to vypadalo hrozně vědecky, a tak vrhne celé to financování vědy tímto směrem,“ vysvětluje Fürst a dodává: „A ti vědci nejsou blbí, oni vědí, co se chce slyšet. Takže v tomhle já vidím velký problém.“
Celý rozhovor budete moci zhlédnout či si poslechnout v pondělí 29. července na Epoch Times.