Milan Kajínek

7. 8. 2024

O tom, že nadnárodní investiční společnosti mají vliv na světové události, jistě není z analytického hlediska pochyb. V předchozích článcích jsme se věnovali na příklad vlastníkům akcií největších médií, hlavním hybatelům ESG nebo možnému vlivu na českou politickou scénu.

Podle studie Harvard Business Review z roku 2019 vlastnili institucionální investoři – (správci aktiv, pojišťovny, banky a státní penzijní fondy) 80 % akcií indexu S&P 500, který zahrnuje největší společnosti v USA. „Ať už jde o BlackRock, Vanguard, nebo State Street, vždy je jeden z nich největším akcionářem u 88 % společností z indexu S&P 500, jsou to tři největší vlastníci většiny společností z indexu DOW 30,“ uvádí zpráva.

V poslední době se objevily zprávy o vlivu společnosti BlackRock na německou politickou scénu. Níže uvádíme několik potvrzených informací.

Současný lídr německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz zastával post předsedy dozorčí rady BlackRock Germany v letech 2016 – 2020.

Robert Habeck (Zelení), současný ministr pro hospodářství a ochranu klimatu, přivedl do politiky ekonomku Elgu Bartschovou, aby pod ním vedla odbor hospodářské politiky. Bartschová pracovala ve společnosti BlackRock do konce června 2022 jako vedoucí ekonomického výzkumu a výzkumu trhů.

Její jmenování uvedl Habeck jako součást komplexní reorganizace ministerstva za účelem „udržení a posílení jeho efektivity v boji proti energetické a hospodářské krizi a utváření úkolů budoucnosti“. Bartschová má být odbornicí na rizika klimatických změn pro ekonomiku a ekonomické modelování (ESG).

Habeck vede Německo k „zelené politice“ vyřazování uhelných, ale i atomových elektráren a nárůstu fotovoltaiky a větrných turbín. Zároveň podporuje široké zavádění elektromobility.

V souvislosti s tím uvádíme, že společnost BlackRock byla součástí koalice Climate Action 100+, která sdružuje největší světové správce fondů a která se zavázala „zajistit, aby největší světoví emitenti skleníkových plynů přijali nezbytná opatření v oblasti změny klimatu“.

Začátkem roku 2024 skupina BlackRock z koalice Climate Action 100+ vystoupila, ale zůstala členem dalších skupin, jako je iniciativa Net Zero Asset Managers (NZAM), Zásady OSN pro odpovědné investování (UNPRI) a Ceres.

V roce 2021 česká redakce Epoch Times v obecném průzkumu mediální scény zjistila, že například mediální společnost Axel Springer, která vlastní velké německé deníky, jako jsou Welt nebo Bild či americké a evropské Politico, je skrze vlastnickou strukturu spojena se společností BlackRock.

Největší podíl v Axel Springer drží akciová společnost KKR & Co Inc (odhad Financial Times přes 36 %), ve které drží BlackRock Inc. 4,42 % akcií (k 31. 3. 2024 dle Yahoo! Finance), což jí s odstupem několika desetin procenta řadí na 3. největšího držitele za Capital International Investors a Vanguardem.

Pokud zabrousíme do zahraničí a podíváme se na akcie deníku The New York Times, mezi největší akcionáře patří Vanguard Group Inc. s 9,68 % a BlackRock Inc. s 8,82 % (zdroj Yahoo! Finance k 31. 3. 2024).

Největším akcionářem BlackRocku je s 8,87 % Vanguard Group Inc (zdroj Yahoo! Finance k 31. 3. 2024), korporát, který drží podíly i v řadě velkých německých akciových společností.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplavuje voda, na severu Moravy a Slezska se evakuují tisíce lidí – shrnutí
Česko zaplavuje voda, na severu Moravy a Slezska se evakuují tisíce lidí – shrnutí

Velká část Česka kvůli extrémním srážkám čelí povodním, nejdramatičtější situace byla večer na severní Moravě a ve Slezsku včetně Ostravy, Bohumína a dalších velkých měst.

Na pozadí dluhové krize nakupuje čínská centrální banka speciální státní dluhopisy v hodnotě 56,3 miliardy dolarů
Na pozadí dluhové krize nakupuje čínská centrální banka speciální státní dluhopisy v hodnotě 56,3 miliardy dolarů

V posledních 20 letech se čínská centrální banka nákupu těchto dluhopisů na sekundárním trhu vyhýbala,...

Zdravý rozum politické ekonomie
Zdravý rozum politické ekonomie

Nejprodávanější a nejpoužívanější ekonomickou knihou ve Velké Británii na počátku 20. století byla kniha Philipa Wicksteeda (1844–1927), zapomenutého velkého myslitele, jehož myšlenky si zaslouží, abychom se k nim dnes vrátili.

Muž z Iowy použil 7,5 milionu sirek k vytvoření neskutečných modelů lodí, hradů, katedrál a amerického Kapitolu
Muž z Iowy použil 7,5 milionu sirek k vytvoření neskutečných modelů lodí, hradů, katedrál a amerického Kapitolu

Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.  Byla to...

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.