Dva izraelští ministři Itamar Ben Gvir a Jicchak Wasserlauf dnes navštívili Chrámovou horu. Část lidí, kteří oba ministry doprovázeli, se tam začala modlit, což je lidem s jiným než muslimským vyznáním na tomto místě zakázáno, napsal server The Times of Israel. Ben Gvir uvedl, že současnou vládní politikou je modlení na Chrámové hoře umožnit, což krátce poté odmítl úřad premiéra. Ben Gvirovu akci odsoudily jako provokativní OSN, EU i USA.
Oba ministři spolu s desítkami dalších židovských poutníků navštívili místo k židovskému svátku Tiša be-av, který připomíná několik katastrof židovského lidu včetně zničení hlavního židovského chrámu v Jeruzalémě. Ten stál právě na Chrámové hoře a byl téměř celý zničen Římany při první židovské válce v roce 70. Později se na místě vystřídaly chrámy vícero náboženství. Římané tam založili chrám věnovaný bohu Jupiterovi, křesťané Panně Marii a muslimové pak dvě svatyně, které tam stojí dodnes.
Na Chrámové hoře, nejposvátnějším místě judaismu a třetím nejposvátnějším místě islámu, panují striktní pravidla. Nemuslimští věřící tam mají zakázáno se modlit či nosit předměty pro své náboženské obřady. To se nelíbí nacionalistickému ministrovi Ben Gvirovi, který posvátné místo od vstupu do úřadu navštívil už několikrát. „Nastal tady velký pokrok ve správě, v suverenitě. Jak jsem řekl, naší politikou je umožnit modlení,“ řekl ve videu z Chrámové hory Ben Gvir.
To však odmítl úřad premiéra, který uvedl, že se pravidla nezměnila. „Incident z dnešního rána na Chrámové hoře je odchylkou od statu quo,“ uvedl úřad Benjamina Netanjahua. „Neexistuje žádná soukromá politika žádného ministra týkající se Chrámové hory – ani ministra pro národní bezpečnost, ani žádného jiného ministra,“ dodal Netanjahuův úřad.
Podle agentury AFP dnes Chrámovou horu navštívilo na 3000 židovských věřících, z nichž se část modlila. Nadace Vakf, jež posvátná místa islámu v Jeruzalémě spravuje, oznámila, že na Chrámovou horu během dne vstoupilo asi 2250 židů.
Dnešní návštěvu Chrámové hory pod taktovkou ministra Ben Gvira odsoudily OSN, Evropská unie i Spojené státy. Mluvčí generálního tajemníka OSN Farhan Haq řekl, že se jedná o „zbytečnou provokaci“, která „ničemu nepomáhá“. OSN i americké ministerstvo zahraničí shodně uvedly, že se staví striktně proti jakýmkoli snahám změnit status quo jeruzalémských posvátných míst.
„Nejenže je to nepřijatelné, ale také to odvádí pozornost od toho, co považujeme za zásadní moment, kdy pracujeme na uzavření dohody o příměří“ v Pásmu Gazy, řekl mluvčí americké diplomacie Vedant Patel s odkazem na zprostředkovaná jednání mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás o příměří ve válce a propuštění izraelských rukojmích.
Za provokaci označil dnešní Ben Gvirovu návštěvu Chrámové hory také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. „EU důrazně odsuzuje provokace ze strany izraelského ministra Ben Gvira, který během své návštěvy svatých míst nabádal k porušení statu quo,“ napsal Borrell na síti X.
„Provokaci“ izraelského ministra odsoudil také mluvčí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse a současně vyzval Spojené státy, aby zasáhly, „chtějí-li zabránit tomu, aby celý region nekontrolovatelně explodoval“.
Chrámová hora leží ve východním Jeruzalémě, jehož se Izrael spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se v roce 2005 na základě mírových dohod stáhl, východní Jeruzalém Izrael anektoval a na Západním břehu, který okupuje, vláda toleruje rozšiřování židovských osad, ačkoli to většina mezinárodního společenství považuje za nelegální.