Ondřej Horecký

13. 8. 2024

S rozdělováním funkcí v Evropské komisi se často skloňuje jméno španělské političky Teresy Riberaové. Ta by mohla stanout ve funkci šéfky pro klima nebo energetiku, což se však nelíbí europoslancům a zemím, které sází na jadernou energii. Tu totiž Riberaová vehementně odmítá.

Ministryně pro ekologickou tranzici za vládní Španělskou socialistickou dělnickou stranu (PSOE) nemá podle serveru Politico jádro vůbec v lásce. Ve své vlasti prosadila uzavření jaderných elektráren do roku 2035 a rozhodnutí EU označit jádro za udržitelné označila za „velký omyl“.

Pokud by se Riberaová dostala do čela energetické politiky EU, nebyla by to dobrá zpráva ani pro Česko, ani pro celou EU a její konkurenceschopnost, poznamenal pro Epoch Times europoslanec Ondřej Knotek (ANO). „Podporovala by stávající směr, který není dobrý ani pro ekonomiku EU, ani pro celosvětové klima,“ namítá politik.

Knotek se nicméně domnívá, že angažmá Riberaové by jadernou energii neohrozilo, protože je již pevně ukotveno v energetické politice EU. „Je ale jasné, že by pro rozvoj jádra neudělala nic navíc, než vyžaduje legislativa. Navíc pro rozvoj jádra je nejvíc důležité financování a to má na starosti komisař pro hospodářskou soutěž,“ říká europoslanec za ANO.

Jedním z kandidátů na pozici energetického komisaře je i náš Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. Ten by podle Knotka vyhovoval více projaderným státům EU. Problémem by ale mohlo být údajně jeho vystupování. „V kuloárech se ale více a více skloňuje jeho arogance, na kterou jsme sice u něj v Česku zvyklí, ale v Bruselu to chodí trochu jinak,“ podotýká europoslanec.

Jako plus pro Síkelu vidí fakt, že „během českého předsednictví dojednal zastropování cen plynu způsobem, který byl dobrý pro Německo a horší pro Českou republiku“, což by mu podle Knotka mohlo pomoci u Ursuly von der Leyenové, která „má ráda lidi, kteří dokáži uškodit doma, aby jí pomohli budovat EU k jejímu (utopistickému) obrazu“.

Další z českých poslanců v Evropském parlamentu, Tomáš Zdechovský, dokonce horkou kandidátku na komisařku označil za „fanatickou aktivistku“, píše Echo24. Pro Epoch Times pak uvedl, že „člověk, který nesnáší jadernou energii, nemůže být komisařem pro energetiku“. Na Španělce mu vadí také fakt, že je „absolutně arogantní a nedokáže komunikovat“.

Síkelu jako vhodného kandidáta nevnímá ani Zdechovský. Epoch Times oslovil i europoslance Vondru (ODS), který však do doby publikace tohoto článku nereagoval.

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.