S rozdělováním funkcí v Evropské komisi se často skloňuje jméno španělské političky Teresy Riberaové. Ta by mohla stanout ve funkci šéfky pro klima nebo energetiku, což se však nelíbí europoslancům a zemím, které sází na jadernou energii. Tu totiž Riberaová vehementně odmítá.
Ministryně pro ekologickou tranzici za vládní Španělskou socialistickou dělnickou stranu (PSOE) nemá podle serveru Politico jádro vůbec v lásce. Ve své vlasti prosadila uzavření jaderných elektráren do roku 2035 a rozhodnutí EU označit jádro za udržitelné označila za „velký omyl“.
Pokud by se Riberaová dostala do čela energetické politiky EU, nebyla by to dobrá zpráva ani pro Česko, ani pro celou EU a její konkurenceschopnost, poznamenal pro Epoch Times europoslanec Ondřej Knotek (ANO). „Podporovala by stávající směr, který není dobrý ani pro ekonomiku EU, ani pro celosvětové klima,“ namítá politik.
Knotek se nicméně domnívá, že angažmá Riberaové by jadernou energii neohrozilo, protože je již pevně ukotveno v energetické politice EU. „Je ale jasné, že by pro rozvoj jádra neudělala nic navíc, než vyžaduje legislativa. Navíc pro rozvoj jádra je nejvíc důležité financování a to má na starosti komisař pro hospodářskou soutěž,“ říká europoslanec za ANO.
Jedním z kandidátů na pozici energetického komisaře je i náš Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. Ten by podle Knotka vyhovoval více projaderným státům EU. Problémem by ale mohlo být údajně jeho vystupování. „V kuloárech se ale více a více skloňuje jeho arogance, na kterou jsme sice u něj v Česku zvyklí, ale v Bruselu to chodí trochu jinak,“ podotýká europoslanec.
Jako plus pro Síkelu vidí fakt, že „během českého předsednictví dojednal zastropování cen plynu způsobem, který byl dobrý pro Německo a horší pro Českou republiku“, což by mu podle Knotka mohlo pomoci u Ursuly von der Leyenové, která „má ráda lidi, kteří dokáži uškodit doma, aby jí pomohli budovat EU k jejímu (utopistickému) obrazu“.
Další z českých poslanců v Evropském parlamentu, Tomáš Zdechovský, dokonce horkou kandidátku na komisařku označil za „fanatickou aktivistku“, píše Echo24. Pro Epoch Times pak uvedl, že „člověk, který nesnáší jadernou energii, nemůže být komisařem pro energetiku“. Na Španělce mu vadí také fakt, že je „absolutně arogantní a nedokáže komunikovat“.
Síkelu jako vhodného kandidáta nevnímá ani Zdechovský. Epoch Times oslovil i europoslance Vondru (ODS), který však do doby publikace tohoto článku nereagoval.